Łatwiejsze ściganie handlu ludźmi
Z dniem jutrzejszym wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu karnego i Kodeksu postępowania karnego, w myśl której dokonano istotnych zmian w opisie znamion czynu zabronionego handlu ludźmi – donosi Rzeczpospolita.
Zmiany niosą przede wszystkim doprecyzowanie definicji tego czynu, gdyż dotychczasowy opis był niekompletny i w sposób istotny utrudniał ściganie za tego typu przestępstwa. „Zmiana prawa była bardzo potrzebna” ocenia prof. Zbigniew Ćwiąkalski z Uniwersytetu Jagiellońskiego w informacji dla Rzeczpospolitej.
Wedle nowej wersji handlem ludźmi jest: werbowanie, transport, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby w celu jej wykorzystania z zastosowaniem groźby lub użyciem siły bądź innych form przymusu – uprowadzenia, oszustwa, podstępu, nadużycia władzy lub wykorzystania słabości, wręczenia lub przyjęcia płatności albo korzyści w celu uzyskania zgody osoby sprawującej kontrolę nad tą osobą.
Za handel ludźmi grozi od trzech do 15 lat więzienia, za przygotowanie do niego od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?