Matka nie będzie mogła utrudniać ojcu kontaktu z dzieckiem

8 maja posłowie zajmą się projektem nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego wprowadzającym możliwość egzekwowania kontaktu rodzica z dzieckiem. Nierzadko bowiem rodzic, któremu przyznana została opieka nad dzieckiem, uniemożliwia czy też utrudnia kontakty dziecka z drugim rodzicem. Zmiany mają zapobiec takim sytuacjom.

Sama ustawa zmieniająca jest bardzo krótka - zawiera tylko jeden przepis, jednakże skutki jakie niesie ona ze sobą mają daleko idący zasięg. Ustawa zezwala bowiem na zastosowanie przepisów o odebraniu osoby pozostającej pod władzą rodzicielską do wyegzekwowania kontaktów z dzieckiem przez rodzica, którego władza nad dzieckiem została ograniczona. Przepisy będą więc miały znaczenie przeważnie dla rozwodzących się rodziców w przypadku, gdy to sąd rozstrzyga o sposobie opieki nad małoletnim dzieckiem, często powierzając ją matce. Ojcu pozostawione jest więc prawo do widywania się z dzieckiem, a i to może być utrudnione, jeśli matka umyślnie pozbawia możliwości osobistego kontaktu ojca dzieckiem. Możliwa jest także sytuacja odwrotna - stąd też zmiana będzie miała znaczenie dla obojga rodziców.

W aktualnym stanie prawnym brak jest regulacji prawnych zapewniających skuteczne wyegzekwowanie takich kontaktów, co bardzo często, pozbawia ojca (bądź też matki) możliwości widzenia się z dzieckiem.

Nowelizacja ma na calu umożliwienie zastosowania w takiej sytuacji przepisów o uprawnieniach władczych sądu opiekuńczego (art. 598[5] - 598[12] k.p.c.), na wypadek konieczności odebrania osoby, która pozostaje pod władzą rodzicielską czy też opieką.

Odesłanie do wskazanych regulacji, umożliwi skuteczne wyegzekwowanie kontaktów. W przypadku utrudniania czy też uniemożliwiania  go, sąd opiekuńczy zleci kuratorowi przymusowe wyegzekwowanie kontaktów z dzieckiem. W praktyce kurator ustali więc spotkanie rodzica z dzieckiem i będzie nadzorował, czy spotkanie będzie możliwe. Jeśli rodzic, któremu została powierzona opieka będzie nadal utrudniał kontakt, możliwe będzie nawet przymusowe wyegzekwowanie kontaktów z dzieckiem w obecności policji.

Skutki prawne i faktyczne takiej regulacji mogą być dla rodzica pozbawionego kontaktu bardzo korzystne - będzie on wreszcie mógł spotkać się z dzieckiem i rodzic, któremu została powierzona opieka nie będzie mógł się temu sprzeciwić.

Podstawa prawna: