Jest porozumienie ministra zdrowia z lekarzami rezydentami
Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski wypracował porozumienie z lekarzami rezydentami. Po serii konsultacji i spotkań udało się osiągnąć kompromis, na którym zyskają pacjenci i cały system opieki zdrowotnej w Polsce. To przełom w dotychczasowych relacjach i negocjacjach ze środowiskiem lekarskim.
- "Po długich i ciężkich rozmowach udało się nam wypracować kompromis. To ważna informacja dla pacjentów. Usprawnienie systemu opieki zdrowotnej jest priorytetem zarówno dla mnie, jak i dla całego rządu. Dzięki temu, że przedstawiłem pakiet konkretnych rozwiązań, była możliwa konstruktywna rozmowa i wypracowanie porozumienia" – podkreślił Łukasz Szumowski.
Strategia nowego Ministra Zdrowia opiera się na pięciu priorytetach: dialogu, odbiurokratyzowaniu, poprawie efektywności, informatyzacji i innowacyjności, które Łukasz Szumowski szczegółowo tłumaczył w licznych wywiadach prasowych oraz na posiedzeniu Komisji Zdrowia. Pakiet rozwiązań przedstawionych lekarzom rezydentom z jednej strony wpisywał się w przedstawioną strategię, a z drugiej strony odpowiadał na konkretne zgłoszone problemy związane m.in. z kwestiami warunków płacy i pracy lekarzy rezydentów czy reformą systemu kształcenia.

Co uzgodniono?
Najważniejszymi elementami porozumienia są zwiększenie corocznego wzrostu nakładów oraz szybsze osiągnięcie poziomu 6% PKB już w 2024 r. To zobowiązanie jest wyrazem priorytetowego znaczenia poprawy systemu ochrony zdrowia dla rządu Mateusza Morawieckiego.
Porozumienie dotyczy też:
- zwiększenia wynagrodzeń lekarzy specjalistów pracujących w jednym szpitalu,
- wyższych wynagrodzeń dla lekarzy rezydentów w zamian za zobowiązanie do pracy w Polsce po zakończeniu specjalizacji przez okres 2 lat,
- odbiurokratyzowania szpitali i wprowadzenia sekretarek medycznych.
Minister Szumowski podkreślił, że zależy mu na rozwiązaniu problemów, które narosły przez lata, dlatego ważnym elementem pakietu są też działania mające na celu przeciwdziałanie problemowi braku pielęgniarek i lekarzy. Z tych względów ministrowi bardzo zależy na poprawie atrakcyjności warunków pracy, reformie kształcenia zawodowego oraz zwiększeniu liczby miejsc na studiach i szkoleniu specjalizacyjnym.
Minister w ciągu pierwszych 3 tygodni pracy w Ministerstwie Zdrowia spotkał się z wieloma przedstawicielami samorządów i związków zawodowych m.in. lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych czy diagnostów laboratoryjnych. Te spotkania są wyrazem priorytetowego znaczenia dialogu ze środowiskami medycznymi dla nowego ministra i będą kontynuowane.
W sumie na tzw. #pakiet Szumowskiego składa się:
- zwiększenie corocznego wzrostu nakładów i szybsze osiągnięcie poziomu 6% PKB już w 2024 r. priorytetem rządu;
- godziwa płaca dla lekarzy specjalistów za pracę w swoim szpitalu;
- wyższe wynagrodzenie dla lekarzy rezydentów w zamian za zobowiązanie do pracy w Polsce po zakończeniu specjalizacji;
- odbiurokratyzowanie systemu, wprowadzenie sekretarek medycznych;
- przeciwdziałanie problemowi braku pielęgniarek i lekarzy (reforma systemu kształcenia, zwiększenie liczby miejsc na studiach, promocja zawodu pielęgniarki).

Potrzebujesz porady prawnej?
Zmiany w finansowaniu służby zdrowia
Nowelizacja przepisów ma na celu podwyższenie nakładów na finansowanie ochrony zdrowia oraz reguluje kwestię przeznaczania tych środków na podwyższenie wynagrodzeń lekarzy specjalistów oraz lekarzy rezydentów. Co przewiduje ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach (...)
Plany wprowadzenia podstawowego zabezpieczenia szpitalnego (tzw. sieci szpitali)
Czym będzie sieć szpitali? Projekt ustawy tworzącej tzw. sieć szpitali wprowadza nowe rozwiązania, które mają usprawnić organizację udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne, a także poprawić dostęp pacjentów do leczenia (...)
Jak wskazuje Rzeczpospolita - proces kształcenia podyplomowego lekarzy i dentystów trwa zbyt długo. Stażyści i rezydenci nie mają pełnej samodzielności zawodowej, powstaje luka pokoleniowa wśród lekarzy specjalistów, coraz ich więcej pobiera zaświadczenia potwierdzające (...)
Małe szanse na porozumienie w sprawie podwyżek dla lekarzy
Dziś w Centrum Dialogu Społecznego "Dialog" zasiądą po jednej stronie: premier, minister zdrowia, wiceministrowie oraz szef NFZ. Po drugiej: lekarze, pielęgniarki, dyrektorzy szpitali, samorządowcy, eksperci. Będą też ostro krytykujący PO przedstawiciele Pałacu Prezydenckiego i opozycji. (...)
Podwojenie bazy łóżkowej i udogodnienia dla personelu medycznego
Zwiększenie liczby łóżek oraz budowa szpitali tymczasowych Rząd przekształci część szpitali powiatowych, dzięki temu będą one wypełniać tylko i wyłącznie funkcje covidowe, a pozostałe przyjmować pacjentów z innymi schorzeniami, zostanie zwiększona liczba (...)
Jak wyjechać na leczenie do uzdrowiska?
Dowiedz się, jak pacjent może załatwić sobie wyjazd na leczenie do uzdrowiska. Najważniejsze skierowanie Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Jest ono konieczne. Dzieci w wieku od 3 do 6 lat mogą być kierowane (...)
Projekt ustawy o szybszym dojściu do wydatków 6% PKB na zdrowie gotowy
Projekt nowelizacji ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ma przyspieszyć osiągnięcie 6% PKB na zdrowie do 2024 r. Został on opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji w celu konsultacji. Uwagi (...)
Lekarze w jednostkach służby medycyny pracy – obowiązki, uprawnienia, wymagane kwalifikacje
Służba medycyny pracy służy ochronie zdrowia osób pracujących przed wpływem niekorzystnych warunków związanych ze środowiskiem pracy i sposobem jej wykonywania. Lekarze pracujący w ramach służby medycyny pracy mogą wykonywać swe zdania w ramach zatrudnienia w zakładach opieki zdrowotnej (...)
Zwiększenie środków publicznych przeznaczonych na finansowanie świadczeń gwarantowanych Ustawa z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ma na celu poszerzenie dostępu do świadczeń gwarantowanych – (...)
Od dziś stan zagrożenia epidemicznego
Od dziś – w drodze rozporządzenia – w Polsce zostanie wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. ##baner## Co oznacza stan zagrożenia epidemicznego? Dziś (...)
Bezpieczeństwo zdrowotne obywateli a protesty lekarzy
Bezpieczeństwo zdrowotne obywateli jest priorytetem – bez względu na protesty W związku ze strajkiem lekarzy rezydentów, resort zdrowia wyjaśnił, że zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych osoby pracujące na stanowiskach, na których zaniechanie pracy (...)
Lekarze chcą odszkodowań za niskie wypłaty
Doświadczeni specjaliści zarabiający mniej niż rezydenci składają pozwy o odszkodowania - donosi Gazeta Prawna. Pierwsze wyroki w sprawie lekarzy specjalistów, którzy domagają się odszkodowania za dyskryminację płacową, zapadną w przyszłym tygodniu. - Pracuję na etacie (...)
E-skierowanie i inne elementy elektronizacji leczenia
Zaproponowane przez rząd zmiany wiążą się z trwającym pilotażem e-skierowania oraz wpisują się w działania Ministerstwa Zdrowia dotyczące skrócenia czasu oczekiwania na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Co przewiduje projekt ustawy (...)
Bezpłatne leki dla seniorów dostępne już od roku! Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podsumował na początku września pierwszy rok programu 75+. Była to jedna z najważniejszych obietnic wyborczych zapowiadana w czasie kampanii. Spełniliśmy złożone obietnice i nadzieje milionów (...)
Czym zajmuje się Rada Europy? Rada Europy powstała w 1949 roku. Jest to międzyrządowa organizacja, która stawia sobie za cel: osiągnięcie większej jedności między państwami członkowskimi, ochronę i upowszechnianie praw człowieka, pluralizmu demokratycznego i rządów (...)
Rusza system zdalnego monitorowania pacjentów z COVID-19
Ministerstwo Zdrowia uruchomiło w całej Polsce projekt Domowej Opieki Medycznej (DOM), czyli system zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19. W jego ramach każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, może otrzymać pulsoksymetr. To urządzenie bada poziom saturacji, czyli nasycenia (...)
Od 8 stycznia tylko e-recepty!
Koniec z papierowymi receptami. Od 8 stycznia przepisując leki pacjentom lekarze wystawiają już tylko e-recepty. Gdzie ich później szukać? Najwygodniej w naszej aplikacji mObywatel. Przygotowania Ponad 63 mln wystawionych e-recept od końca maja 2018 roku. Ponad 60 tys. przeprowadzonych szkoleń (...)
Od 1 grudnia br. e-ZLA będą obowiązkowe. To ma być ułatwienie dla pacjentów, przedsiębiorców i lekarzy. Nie będzie wydłużania terminu dla e-zwolnień Od 1 grudnia br. w całej Polsce lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia tylko w formie elektronicznej. (...)
Spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej (7-9 maja 2009 r., Wrocław)
W dniach 7-9 maja 2009 r. we Wrocławiu odbyło się X spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej.I. Uczestnicy spotkania.ze strony czeskiej:1. Pan Jiři Pospíšil, Minister Sprawiedliwości,2. Pan Pavel Stanek, Zastępca (...)
Spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej (7-9 maja 2009 r., Wrocław)
W dniach 7-9 maja 2009r. we Wrocławiu odbyło się X spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej.I. Uczestnicy spotkania.ze strony czeskiej:1. Pan Jiři Pospíšil, Minister Sprawiedliwości,2. Pan Pavel Stanĕk, Zastępca (...)