Monitoring nie tylko w celi

Jakie są rządowe propozycje dla więźniów?

Całodobowy monitoring niebezpiecznych więźniów, obejmujący kącik sanitarny celi oraz archiwizowanie nagrań monitoringu - takie zmiany przewiduje nowelizacja Kodeksu karnego wykonawczego, którą przyjęła Rada Ministrów.

Jakie zmiany przewiduje projekt?



Po wejściu w życie nowelizacji, wszystkie cele dla niebezpiecznych osadzonych będą monitorowane. Kamery będą śledzić więźniów nie tylko w celi, ale także poza nią, w takich miejscach jak np.: łaźnie, pomieszczenia przeznaczone dla widzeń, ciągi komunikacyjne czy też place spacerowe. Główny cel zmian - to poprawa bezpieczeństwa na terenie zakładów karnych.

Dotychczasowe doświadczenia wyraźnie wskazują na potrzebę poddania stałej kontroli zachowań części osób pozbawionych wolności, w szczególności sprawców najcięższych przestępstw i skazanych przejawiających zachowania autodestruktywne.

Projektowane zmiany wynikają z konieczności ustawowego uregulowania kwestii związanych z monitorowaniem zakładów karnych i aresztów śledczych, pozwalającym na kontrolę zachowania osób pozbawionych wolności. Monitorowanie to ma na celu zapewnienie porządku i bezpieczeństwa na terenie jednostek penitencjarnych, a także ochronę zdrowia i życia skazanych i tymczasowo aresztowanych.

Przyjęte rozwiązania pozwolą na wykorzystywanie monitoringu kamer telewizji przemysłowej do kontroli zachowania skazanego w czasie pobytu w zakładzie karnym lub areszcie śledczym. Co istotne, monitorowany obraz lub dźwięk będzie mógł być utrwalany za pomocą odpowiednich urządzeń. Przewiduje się jednak, że utrwaleniu nie będą podlegać informacje objęte tajemnicą spowiedzi lub tajemnicą prawnie chronioną (np. tajemnicą adwokacką). Monitorowane będą części cel mieszkalnych przeznaczonych do celów sanitarno-higienicznych oraz łaźni. W celu poszanowania konstytucyjnych praw i wolności osadzonych, zwłaszcza prawa do ochrony godności i intymności, obraz z kamer telewizji przemysłowej zainstalowanych w części celi mieszkalnej przeznaczonej do celów sanitarno-higienicznych oraz w łaźniach będzie przekazywany w sposób uniemożliwiający ukazywanie intymnych części ciała i wykonywanych przez nich intymnych czynności fizjologicznych. Pomieszczenia te będą wyposażone w specjalne kamery z tzw. funkcją maskowania stref prywatności. Określenie tych stref pozwoli na zdefiniowanie części obrazu, która będzie dokładnie zamaskowana. Tym samym strefa prywatności nie będzie w ogóle widoczna na monitorze i w takiej niewidocznej formie będzie podlegać utrwaleniu. Strefy te określane będą podczas montażu kamer i nie będą mogły być zmieniane podczas monitoringu.

Monitoring pomieszczeń ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno jednostkom organizacyjnym Służby Więziennej, jak i osobom przebywającym na ich terenie. Ma on usprawnić działania funkcjonariuszy Służby Więziennej w zakresie adekwatnej interwencji mającej na celu zapobieżenie zaistnieniu wypadków nadzwyczajnych na terenie zakładu karnego lub aresztu śledczego.

Wydział Informacji
Ministerstwo Sprawiedliwości 

Źródło: www.ms.gov.pl

Podstawa:

  • Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny wykonawczy (sejmowy druk nr 1851)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika