Można się zameldować w ogrodzie działkowym
Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny. Orzeczenie dotyczyło osób mieszkających na stałe w domku letniskowym na działce Pracowniczego Ogrodu Działkowego Wisełka w Gdańsku.
W przeszło 5,2 tys. pracowniczych ogrodów działkowych tysiące ludzi mieszka na stałe w altankach i domach letniskowych, z których część przekształciła się w całoroczne - pisze Rzeczpospolita.
Barbara i Zdzisław M. wystąpili o zameldowanie w takim domku na stałe. Prezydent Gdańska odmówił, więc sprawa skończyła się w sądzie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny przypominał, że zgodnie z wykładnią Trybunału Konstytucyjnego, zameldowanie, jako potwierdzenie faktu pobytu, służy wyłącznie celom ewidencyjnym. Nie można więc odmówić zameldowania na pobyt stały osobie przebywającej faktycznie w danym pomieszczeniu. Meldunek nie rodzi też żadnych uprawnień do miejsca zameldowania.
Stanowisko potwierdził następnie Naczelny Sąd Administracyjny wskazując, że o zameldowaniu lub odmowie zameldowania muszą decydować jedynie przesłanki z przepisów ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Wskazuje ona m.in., że zameldowanie na pobyt stały lub czasowy następuje pod oznaczonym adresem - czytamy na łamach Rzeczpospolitej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?