Na odmowę zawieszenia postępowania zażalenie nie przysługuje
Skarżący wniósł o zawieszenie postępowania sądowoadministracyjnego, toczącego się z jego skargi na decyzję Wojewody. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem odmówił zawieszenia postępowania. Zażalenia na powyższe postanowienie wnieśli skarżący oraz uczestniczka postępowania. Naczelny Sąd Administracyjny zażalenie odrzucił, stwierdził bowiem, iż
Uregulowanie zawarte w art.194 par. 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) przyznaje stronom postępowania prawo do kwestionowania w drodze zażalenia wyłącznie tych postanowień, których przedmiotem jest zawieszenie postępowania (z przyczyn określonych w art. 124 - 126 powołanej ustawy) oraz odmowa podjęcia zawieszonego postępowania, natomiast nie dotyczy postanowień o odmowie zawieszenia postępowania.

W uzasadnieniu NSA wskazaÅ‚, iż zgodnie z art. 194 § 1 p.p.s.a. zażalenie do Naczelnego SÄ…du Administracyjnego przysÅ‚uguje na postanowienia wojewódzkiego sÄ…du administracyjnego, których przedmiotem sÄ… rozstrzygniÄ™cia enumeratywnie (wyczerpujÄ…co) wymienione w pkt 1 -10 tego przepisu, a także wówczas, gdy ustawa wyraźnie przewiduje możliwość wniesienia Å›rodka zaskarżenia tego rodzaju. Przepis art. 194 § 1 pkt 3 p.p.s.a. przyznaje stronom postÄ™powania prawo do wniesienia zażalenia na te postanowieÅ„, których przedmiotem jest zawieszenie postÄ™powania (z przyczyn okreÅ›lonych w art. 124-126 powoÅ‚anej ustawy) oraz odmowa podjÄ™cia zawieszonego postÄ™powania, natomiast nie dotyczy postanowieÅ„ o odmowie zawieszenia postÄ™powania.
NSA zauważył przy tym, że odmowa zawieszenia postępowania nie może w istocie trwale szkodzić interesom żadnej ze stron. Zgodnie z art. 191 p.p.s.a. Naczelny Sąd Administracyjny, na wniosek strony, i tak rozpoznaje bowiem te postanowienia wojewódzkiego sądu administracyjnego, które nie podlegały zaskarżeniu w drodze zażalenia. Tymczasem kontynuacja postępowania sądowego stanowi realizację zasady ogólnej zawartej w art. 7 p.p.s.a, z której wynika dyrektywa szybkiego załatwienia sprawy.
NSA odwoÅ‚aÅ‚ siÄ™ także do postÄ™powania cywilnego (treść art. 394 § 1 pkt 6 k.p.c jest zbieżna z art. 194 § 1 pkt 3 p.p.s.a.), na gruncie którego przyjmuje siÄ™, że postanowienie o odmowie zawieszenia postÄ™powania nie podlega zaskarżeniu. Inaczej sprawa przedstawia siÄ™ na gruncie k.p.a., w którym art. 101 § 3 zawiera zwrot "w sprawie zawieszenia postÄ™powania"; w tym przypadku przyjmuje siÄ™, że chodzi także o odmowÄ™ zawieszenia postÄ™powania. Tego rodzaju zwrotu nie zastosowano jednak w art. 194 § 1 pkt 3 p.p.s.a.
Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15 września 2008 roku, sygn. akt II OZ 856/08
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?