Nadal brak przepisów o bezpłatnej pomocy prawnej
Resort sprawiedliwości chce przygotować do końca maja założenia ustawy przyznającej bezpłatną pomoc prawną najuboższym. Do tej pory jednak nie podjął decyzji, według jakich zasad pomocy tej będzie się udzielać.
Jeden z pomysłów zakłada, że niezamożny będzie składał wizytę w ośrodku pomocy społecznej. Ten oceni, czy stać go na opłacenie prawnika. Jeżeli uzna, że jest to poza zasięgiem jego możliwości, skieruje go do wybranego adwokata lub radcy prawnego, który udzieli mu darmowej porady prawnej.
(...)Tymczasem dwaj poprzedni ministrowie sprawiedliwości opracowali dwa różne projekty ustaw w tej sprawie. Niestety Sejm nie zdążył zakończyć nad nimi prac legislacyjnych.
Według pierwszego (ministrem był wtedy Andrzej Kalwas) przy sądach okręgowych miały powstać biura pomocy prawnej zatrudniające etatowych prawników, udzielające porad osobom ubogim.
(...)Kolejny minister sprawiedliwości (Zbigniew Ziobro) przygotował autopoprawkę, która całkowicie zmieniła treść projektu. Zrezygnował z tworzenia biur pomocy prawnej. Porad miałyby udzielać instytucje i organizacje pozarządowe, które wygrają przetargi organizowane przez Radę Pomocy Prawnej działającą przy Ministerstwie Sprawiedliwości.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?