Nic nie wnoszące zmiany w postępowaniu cywilnym?

Na jednej sali proces prowadzony jest kontradyktoryjnie, dokładnie według znowelizowanego kodeksu postępowania cywilnego. Na sali obok zaś według starych dobrych zasad, czyli po uważaniu. Takie mogą być skutki wprowadzonych niedawno zmian w kodeksie postępowania cywilnego.

Uchwalona 24 maja 2000 r. ustawa o zmianie kodeksu postępowania cywilnego i innych ustaw miała m.in. przebudować proces cywilny tak, by strony przedstawiały swoje racje przed sądem, bo we wcześniejszej ten, dociekając prawdy materialnej, stawał się nierzadko trzecią stroną procesu. Chodziło przede wszystkim o to, by sąd oceniał przedstawiane przez strony dowody, a nie szukał ich sam.

Porady prawne
Wprawdzie ustawodawca nie był do końca konsekwentny, gdyż pozostawił mu możliwość działania z urzędu (art. 232 k.p.c.), ale ograniczoną do postępowania dowodowego. W żadnym zaś razie sąd nie może orzekać w zakresie nieobjętym żądaniem ani zasądzać ponad żądanie pozwu, wyłączywszy roszczenia alimentacyjne bądź roszczenia mające za swą podstawę naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym.


Rzeczpospolita 23.08.2004 r.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika