Nie przyjmuj mandatu za każdą korektę do US!

Fiskus karze grzywną podatników, którzy korygują swoje wcześniejsze rozliczenia. To wyłudzanie pieniędzy i nadużywanie prawa, bo urzędnicy nawet nie sprawdzają, z jakiego tytułu nastąpiło uszczuplenie - alarmują eksperci

Z sygnałów, które docierają do naszej redakcji, wynika, że urzędy skarbowe nagminnie łamią przepisy ordynacji podatkowej, kierując sprawy podatników do komórki karnej skarbowej. A ta, nie analizując już danej sytuacji, od razu wystawia mandat karny za uszczuplenie podatkowe, którego dopuścił się delikwent.

Nikt nie zastanawia się nawet nad winą i zamiarem podatnika. Nie ocenia, czy pomyłka w deklaracji podatkowej zdarzyła mu się po raz pierwszy, czy też myli się on w sposób uporczywy. Zamiast więc stosować ordynację podatkową, urzędnicy sięgają od razu po kodeks karny skarbowy.

Porady prawne

(...)Działanie fiskusa jest niezrozumiałe w świetle przepisów ordynacji podatkowej, która daje podatnikom (a także płatnikom i inkasentom) prawo do skorygowania złożonej uprzednio deklaracji. W tym celu – w myśl art. 81 § 2 tej ustawy – konieczne jest jedynie złożenie deklaracji korygującej wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Co więcej, podatnikowi z tego tytułu nie grożą żadne sankcje. Skąd zatem ta przebiegła gra fiskusa i stosowanie odpowiedzialności karnej nawet w wypadku korekt?

Rzeczpospolita 9.08.2008 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika