Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) powinny zapewnić nam nieodpłatny dostęp do podstawowych usług medycznych na terenie Unii Europejskiej. Część zagranicznych świadczeniodawców nie uznaje jednak EKUZ, a Polacy muszą płacić za leczenie - informuje Gazeta Prawna. Najczęściej odmawia się nam bezpłatnych usług medycznych w Niemczech, ale także w Grecji czy Hiszpanii. Dlaczego tak się dzieje? Mimo, że wzór i wygląd karty jest taki sam dla wszystkich krajów UE, to informacje na niej są wyłącznie w języku kraju, w którym jej posiadacz jest ubezpieczony. Cudzoziemcy mogą więc nie rozumieć polskich napisów - pisze Gazeta Prawna. Jeżeli odmówiono nam leczenia, to możemy po powrocie do kraju ubiegać się o zwrot kosztów. - NFZ musi najpierw sprawdzić, czy faktycznie jest podstawa do zwrotu pieniędzy, a to może potrwać nawet kilka miesięcy - mówi gazecie Edyta Grabowska-Woźniak, rzecznik NFZ.
Nie wszyscy chcą leczyć Polaków za darmo
Powiązane artykuły
Sądowe stwierdzenie nabycia spadku - kompletny poradnik
Dowiedz się wszystkiego o sądowym stwierdzeniu nabycia spadku w 2025 roku: procedura, koszty, wymagane dokumenty, terminy. Praktyczny przewodnik krok po kroku.
Rozwód w Polsce 2025 - kompletny poradnik prawny. Koszty, procedury, zmiany"
Rozwód w Polsce 2025 ? Aktualny przewodnik prawny ? Koszty od 600 zł ? Procedury krok po kroku ? Nowe przepisy ? Wzory pozwów ? Porady prawne
Spółka cywilna - Zasady funkcjonowania, wady i zalety spółki cywilnej w 2025 roku
Kompletny przewodnik po spółce cywilnej w 2025 roku. Dowiedz się o zasadach funkcjonowania, zaletach, wadach i nowych regulacjach podatkowych obowiązujących od 2025.
Bezgraniczne zwolnienie z podatku od spadków i darowizn dla najbliższych
Jesteś spadkobiercą lub ktoś z najbliższej rodziny ofiaruje Ci coś za darmo? Sprawdź, kiedy nie będziesz musiał z tego tytułu płacić podatku. Przewidziane w art. 4a zwolnienie jest to najszersze (...)
Rachunek wspólny
Jednym z typów rachunków bankowych jest rachunek wspólny, różnice w umowie wynikają tutaj ze strony podmiotowej takiej umowy, gdyż jak sama nazwa wskazuje jest to rachunek prowadzony dla kilku osób (...)
Zniesienie współwłasności - jak znieść współwłasność?
Kompletny przewodnik po zniesieniu współwłasności w 2025 roku. Dowiedz się, jak znieść współwłasność, jakie są sposoby i koszty, oraz jak uniknąć problemów prawnych.
Najem okazjonalny - o czym należy pamiętać?
Kompletny poradnik najmu okazjonalnego 2025. Dowiedz się o obowiązkach, terminach zgłoszenia do urzędu skarbowego, kosztach notarialnych i opodatkowaniu. Aktualne przepisy i praktyczne porady
Mieszkanie z licytacji ? problem z byłymi właścicielami
Jako, że zlicytowanie mieszkania najczęściej odbywa się wbrew woli jego właścicieli, także w późniejszym czasie nabywca może trafić na opór lokatorów. Zazwyczaj bowiem mieszkańcy nie chcą (...)
Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
Szczegółowy przewodnik jak założyć spółkę z o.o. w 2025 roku. Koszty, terminy, wymagane dokumenty i procedury krok po kroku - zarówno online przez S24 jak i tradycyjnie.
E-meldunek - czyli jak wypełnić obowiązek meldunkowy z domu?
Zmieniasz miejsce zamieszkania? A może przyjechałeś lub wracasz z zagranicy i nie masz meldunku w Polsce? Pamiętaj, żeby się zameldować. Teraz to prostsze niż kiedykolwiek. Każdy, kto mieszka (...)