Mail z fakturą z ZUS?

Co jakiś czas są rozsyłane niebezpieczne e-maile pochodzące rzekomo od różnych organów i instytucji publicznych. Mogą one nieść z sobą wirusy i niebezpieczne oprogramowanie, jak też mogą służyć wyłudzeniu pieniędzy czy haseł przez oszustów. Ostatnimi czasy pojawiły się ostrzeżenia dotyczące poniższych przypadków.

Uwaga na maile z informacją o konieczności opłacenia faktury wystawionej rzekomo przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Odbierając takiego maila, otrzymujemy zawirusowaną korespondencję elektroniczną. Pod żadnym pozorem nie należy otwierać załącznika. Plik zawiera zawirusowane oprogramowanie, które natychmiast instaluje się na komputerze.

W ostatnich dniach do części klientów ZUS trafiły maile, jakoby od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,  z informacją o konieczności opłacenia faktury wystawionej przez sam ZUS. Do wiadomości załączony jest plik z fakturą. Jego otwarcie grozi zainfekowaniem komputera, blokadą dostępu do plików, czy przechwyceniem wrażliwych danych, np. loginów i haseł do bankowości elektronicznej, czy mediów społecznościowych. Jeśli otrzymamy taki mail, najlepiej od razu go skasować, ale przede wszystkim – pod żadnym pozorem – nie otwierać załączonego pliku.

Porady prawne

Wszystkich klientów ZUS uczula, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nigdy nie wystawia i nie wysyła faktur, tak jak nie wystawia i nie wysyła innej dokumentacji drogą mailową. Wszelkie dokumenty oraz formularze ZUS można pobrać samodzielnie ze strony internetowej Zakładu. Ewentualne informacje drogą elektroniczną ZUS przekazuje tylko tym klientom, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS i dzieje się to właśnie za pośrednictwem profilu na PUE ZUS.

W razie jakichkolwiek wątpliwości co do otrzymanej korespondencji, klienci mogą się skontaktować z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS – pod numerem 22 560 16 00.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat rozliczenia rocznego i pliku JPK

Ministerstwo Finansów ostrzegło zaś przed fałszywymi e-mailami, w których autor wiadomości informuje o niezgodności pomiędzy rozliczeniem rocznym w podatku dochodowym a plikiem JPK. Jako nadawca maila widnieje fikcyjny „Główny Urząd Kontroli Skarbowej", autor podpisuje się jako „Koordynator JPK".

Nie należy otwierać wiadomości ani załącznika oraz odpowiadać na e-mail nadawcy. Załącznik może zawierać zainfekowany plik - ostrzega KAS.

Przestrzegamy i apelujemy o ostrożność!

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne