Po trzech latach od wprowadzenia do procesu cywilnego wciąż się nie sprawdza. Z jej dobrodziejstw nie chcą korzystać ani skłócone strony, ani sędziowie. (...) Okazuje się, że nie chcą z niej korzystać nie tylko skonfliktowane strony, ale również sami sędziowie. Dla nich kierowanie sporów do mediacji oznacza zazwyczaj tylko jedno: przedłużenie procesu o dodatkowe trzy miesiące. (...) Przepisy o mediacji wprowadzono do kodeksu postępowania cywilnego pod koniec 2005 r. Miały ułatwić rozwiązywanie sporów na drodze cywilnej. Konstrukcja była prosta: w sprawach m.in. spadkowych, sporach rodzinnych czy sąsiedzkich sąd zamiast procesu miał proponować mediację. Strony konfliktu wraz z mediatorem miały same dojść do porozumienia – szybciej i taniej niż przed sądem. Rzeczywistość okazała się inna. Trochę lepiej mediacja sprawdza się w sprawach karnych. Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w 2007 r. w postępowaniu mediacyjnym załatwiono ponad 4 tys. spraw.
Niepopularna mediacja
Powiązane artykuły
Immisje - czyli co zrobić, jeżeli sąsiad zakłóca korzystanie z mieszkania lub działki?
Kompleksowy przewodnik po immisjach sąsiedzkich w 2025 roku. Dowiedz się jak skutecznie bronić się przed uciążliwymi sąsiadami, jakie przysługują Ci prawa i jak dochodzić odszkodowań.
Kiedy przedawniają się roszczenia? Jakie są skutki przedawnienia?
Kompletny przewodnik po przedawnieniu roszczeń w 2025 roku. Terminy przedawnienia, skutki, ochrona konsumentów, mediacja i zawezwanie do próby ugodowej.
Mediacja w postępowaniu administracyjnym
Mediacja administracyjna może być prowadzona we wszystkich sprawach, których charakter na to pozwala. Chodzi przede wszystkim o sprawy, w których występują strony o spornych (...)
Zniesienie współwłasności - jak znieść współwłasność?
Kompletny przewodnik po zniesieniu współwłasności w 2025 roku. Dowiedz się, jak znieść współwłasność, jakie są sposoby i koszty, oraz jak uniknąć problemów prawnych.
Separacja małżeńska - Kiedy możesz żądać separacji i jakie są jej skutki?
Kompletny poradnik po separacji małżeńskiej w Polsce 2025. Poznaj przesłanki, koszty, skutki prawne separacji oraz różnice między separacją a rozwodem. Poradnik krok po kroku.
Podział majątku wspólnego małżonków, rozwód i separacja
Kompleksowy przewodnik dotyczący podziału majątku wspólnego małżonków w 2025 roku. Procedury rozwodowe, separacja, praktyczne porady prawne i aktualne przepisy.
Rozwód w Polsce 2025 - kompletny poradnik prawny. Koszty, procedury, zmiany"
Rozwód w Polsce 2025 ? Aktualny przewodnik prawny ? Koszty od 600 zł ? Procedury krok po kroku ? Nowe przepisy ? Wzory pozwów ? Porady prawne
Podjęcie próby ugodowej przed wniesieniem pozwu
Szybkie i bezkompromisowe wniesienie powództwa do sądu nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Brak wcześniejszej rozmowy z dłużnikiem może doprowadzić nie tylko do pogorszenia lub całkowitego (...)