Nowe leki na liście refundacyjnej

Minister zdrowia poinformował w czwartek, że leki stosowane u pacjentów po przeszczepach, w leczeniu astmy oskrzelowej dzieci, w łagodzeniu bólu towarzyszącego chorobom nowotworowym i paski do glukometrów znalazły się na liście refundacyjnej – podaje Gazeta Prawna.

Budząca kontrowersje lista refundacyjna została opublikowana w miniony piątek. Zniknęło z niej 847 leków do tej pory finansowanych przez NFZ. MZ w czwartek poinformowało o dodaniu na listę kolejnych leków.

Ustawa refundacyjna wejdzie w życie 1 stycznia. Na nowej liście znalazły się m.in. mykofenolan mofetilu (CellCept) - lek stosowany u pacjentów po przeszczepach oraz walgancyklowir (Valcyte) - lek stosowany w prewencji zakażenia cytomegalowirusem.

Porady prawne

Paski do glukometrów dla wszystkich pacjentów z intensywną insulinoterapią, wymagającą co najmniej trzech wstrzyknięć insuliny na dobę będą dostępne za odpłatnością ryczałtową. Pozostałe paski będzie można kupić za niewielką dopłatą.

Refundowane będą leki wziewne używane w leczeniu astmy oskrzelowej u dzieci oraz leki zawierające aripiprazol (Abilify) stosowany w schizofrenii i chorobie afektywnej dwubiegunowej, lek stosowany w chorobie Parkinsona oraz po chemioterapii u chorych na nowotwory.

Ministerstwo informuje również, że pacjenci będą mają mieć dostęp do leków zawierających fentanyl, stosowanych w leczeniu bólu za niską odpłatnością (w tym ryczałtową).

Zapewniono, że recepty wypisywane do 31 grudnia 2011 r. nie stracą swojej „wartości” po 1 stycznia, lecz będą realizowane w oparciu o nowy system refundacji, a także że recepty z pieczątką: "Refundacja do decyzji NFZ" będą realizowane w aptekach.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika