Nowe prawa dla przedsiębiorczych matek
Zmiany mają skończyć z dyskryminacją kobiet prowadzących działalność gospodarczą, które urodziły dziecko i zdecydowały się zająć jego wychowaniem.
Resort pracy i polityki społecznej planuje zrównać uprawnienia składkowe kobiet na urlopie wychowawczym niezależnie od formy, w jakiej pracują - donosi Gazeta Prawna.
ZUS - ze środków budżetu państwa - miałby płacić składki emerytalno-rentowe za matki z firma, które są na takim urlopie. Teraz przedsiębiorcze kobiety nie mają takiego wsparcia od państwa.
Inaczej jest z ich koleżankami zatrudnionymi na etatach. Gdy przebywają na urlopie wychowawczym, budżet płaci za nie co miesiąc składki od kwoty stanowiącej 60 proc. średniej płacy.
- Pracujemy nad zmianą przepisów, żeby przedsiębiorcze kobiety były traktowane tak samo jak pracownice - potwierdza dla Gazety Prawnej Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.
Dziennik dowiedział się nieoficjalnie, że przedsiębiorcze matki będą otrzymywać wsparcie ubezpieczeniowe z budżetu maksymalnie przez trzy lata. Będą mogły na to liczyć pod warunkiem, że zlikwidują firmę albo zawieszą jej prowadzenie. Zyskają też prawo do urlopu wychowawczego. Obecnie go nie mają.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?