Nowe prawa dla przedsiębiorczych matek

Zmiany mają skończyć z dyskryminacją kobiet prowadzących działalność gospodarczą, które urodziły dziecko i zdecydowały się zająć jego wychowaniem.

Resort pracy i polityki społecznej planuje zrównać uprawnienia składkowe kobiet na urlopie wychowawczym niezależnie od formy, w jakiej pracują - donosi Gazeta Prawna.

ZUS - ze środków budżetu państwa - miałby płacić składki emerytalno-rentowe za matki z firma, które są na takim urlopie. Teraz przedsiębiorcze kobiety nie mają takiego wsparcia od państwa.

Inaczej jest z ich koleżankami zatrudnionymi na etatach. Gdy przebywają na urlopie wychowawczym, budżet płaci za nie co miesiąc składki od kwoty stanowiącej 60 proc. średniej płacy.

Porady prawne

- Pracujemy nad zmianą przepisów, żeby przedsiębiorcze kobiety były traktowane tak samo jak pracownice - potwierdza dla Gazety Prawnej Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Dziennik dowiedział się nieoficjalnie, że przedsiębiorcze matki będą otrzymywać wsparcie ubezpieczeniowe z budżetu maksymalnie przez trzy lata. Będą mogły na to liczyć pod warunkiem, że zlikwidują firmę albo zawieszą jej prowadzenie. Zyskają też prawo do urlopu wychowawczego. Obecnie go nie mają.

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika