Nowe przepisy zwalczą przeludnienie zakładów karnych?

Skazany może zostać umieszczony w celi, której powierzchnia przypadająca na więźnia wynosi poniżej 3 m², jedynie w kilku, wyjątkowych sytuacjach.

Poprawki Senatu do nowelizacji kodeksu karnego wykonawczego zostały przyjęte przez Sejm. Według nowych przepisów - czekających teraz na podpis prezydenta - dyrektor zakładu karnego lub aresztu śledczego umieści więźnia w celi mieszkalnej, w której powierzchnia przypadająca na skazanego wynosi poniżej 3 m², nie mniej jednak niż 2 m², w kilku przypadkach.

Pierwszą sytuacją wyjątkową - jak czytamy w proponowanych przez rząd przepisach - będzie wprowadzenie stanu wojennego, wyjątkowego lub klęski żywiołowej. Skazaniec trafi do takiej celi również wtedy, gdy na terenie placówki karnej dojdzie do ogłoszenia stanu zagrożenia epidemiologicznego lub stanu epidemii. Znajdzie się tam również w razie „konieczności zapobieżenia wystąpieniu innego zdarzenia, stanowiącego bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa skazanego albo bezpieczeństwa zakładu karnego lub aresztu śledczego albo zapobieżenia skutkom takiego zdarzenia" - czytamy w projekcie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny wykonawczy. Skazany może spędzić w celi o powierzchni poniżej 3 m² nie więcej niż 90 dni.

Czy proponowana przez rząd nowela przyczyni się do zmniejszenia przeludnienia w polskich więzieniach? Projekt stanowi wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26 maja 2008 r. (sygn. akt SK 25/07), stwierdzającego niezgodność z konstytucją umieszczenie skazanego w celi o powierzchni poniżej 3 m² na jedna osobę. Przedmiotowy projekt ustawy nie ma bezpośrednio na celu likwidacji stanu przeludnienia, jest jedynie jednym z etapów legislacyjnych, dążących do zlikwidowania tego zjawiska w jednostkach penitencjarnych. Przepisy wejdą w życie z dniem 6 grudnia 2009 roku.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • X 2015-03-12 21:12:58

    CZY TO ŻART ADN.2009R>?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika