Od dziś internauci, którzy napiszą np. na swoim blogu lub stronie o bombie czy materiałach wybuchowych, narażają się na więzienie.
Dnia 14 listopada 2011 roku wchodzi w życie nowelizacja kodeksu karnego, kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary.
Zgodnie z nowymi przepisami osoba, która będzie rozpowszechniać lub publicznie prezentować treści mogące ułatwić popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym w zamiarze, aby takie
Ponieważ prawo nie działa wstecz, osoby, które jeszcze wczoraj zamieściły w sieci instrukcje dla terrorystów, nie muszą się obawiać odpowiedzialności na podstawie tych regulacji. Nowe przepisy dotyczą też tych, którzy otrzymali wiarygodną wiadomość m.in. o przygotowywanym ataku terrorystycznym i zabójstwie ze szczególnym okrucieństwem. Jeśli nie zgłoszą takiej informacji policjantom, to mogą trafić do więzienia nawet na 3 lata. Ponadto nowelizacja wprowadza dodatkowe podstawy do wznowienia procesu zakończonego prawomocnym wyrokiem. Będzie to możliwe, gdy orzeczenie wydano pod nieobecność danej osoby z tego względu, iż nie uzyskała ona informacji o rozprawie lub posiedzeniu albo o treści orzeczenia i sposobie jego zaskarżenia. Na zakwestionowanie orzeczenia oskarżony ma miesiąc. Decyzja o wznowieniu jest fakultatywna. PODSTAWA PRAWNA: Ustawa z dnia 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy — Kodeks karny, ustawy — Kodeks postępowania karnego oraz ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (Dz.U. 2011 nr 191 poz. 1135).