Nowe zasady uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich UE

Nowa ustawa z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej ma na celu wdrożenie części przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych, dotyczących tzw. "ogólnego systemu" uznawania kwalifikacji zawodowych i świadczenia usług transgranicznych.

Wchodzi ona w życie 2 maja 2008 r.

Komu mogą być uznane kwalifikacje?

Nowa ustawa określa mechanizmy uznawania kwalifikacji zawodowych uzyskanych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii. Do nowych uregulowań należą przepisy dotyczące świadczenia usług transgranicznych, które mają na celu ułatwienie przepływu pracowników oraz liberalizację świadczenia usług na rynku wewnętrznym.

Jak stanowią nowe przepisy, obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfe­deracji Szwajcarskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, którzy nabyli w tych państwach, poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, kwalifikacje do wykonywania zawodów regulowanych lub działalności, o których mowa w załączniku nr IV do dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych, uznaje się te kwalifikacje na zasadach określonych w ustawie. Ponadto obywatelom państw członkowskich, których kwalifikacje zostały uznane, zapewnia się prawo wykonywania w Rzeczypospolitej Polskiej zawodu regulowanego lub działalności na takich samych zasadach jak osobom, które kwalifikacje do ich wykonywania uzyskały w Rzeczypospolitej Polskiej.

Ustawa nie narusza zasad uznawania kwalifikacji do wy­konywania zawodów regulowanych lub działalności, nabytych w państwach członkowskich, określonych w odrębnych przepisach.

Jakie akty prawne zostają zastąpione?

Nowa ustawa zastąpi:

  • ustawę z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych, oraz

  • ustawę z dnia 10 maja 2002 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do podejmowania lub wykonywania niektórych działalności.

Do postępowań w sprawie uznania kwalifikacji, wszczętych zgodnie z dotychczasowymi przepisami i niezakończonych przed dniem wejścia w życie nowej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. 2008 r., Nr 63, poz. 394)

  • Dyrektywa 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Dz.Urz. UE L 255 z 30.09.2005, str. 22, ze zm.)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • SIWY 2014-08-01 11:12:29

    wymienilem polskie prawo jazdy na brytyjskie i w tym czasie zrobilem prawo jazdy kat c .jednak swiadectwo kwalifikacji robilem w Polsce gdyz bylo mi latwiej zdawac w ojczystym jezyku.POSIADAM POLSKIE SWIADECTWO KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH (CPC) CZY WIELKA BRYTANIA MA OBOWIAZEK UZNANIA MI TEGO SWIADECTWA. NADMIENIAM ZE DOKUMENT JEST PRZETLUMACZONY PRZEZ TLUMACZA PRZYSIEGLEGO NA JEZYK ANGIELSKi. prosze o odpowiedz ,poparta ustawa z uregulowaniami prawnymi. w polsce nie mialem problemu zdac CPC z brytyjskim prawem jazdy. jesli uk mi tego swiadectwa nie uzna strace prace

  • leszek 2012-10-10 17:25:39

    Polscy pracodawcy nie uznaja kwalifikacji zdobytych w W.Brytani.Mam licencje i certyfikat do prowadzenia i wykonywania zawodu kierowcy wozka widlowego.Chcialem podjac prace,ale jakis gosc z biura twierdzi,ze musze miec polskie uprawnienia bo angielskie nie sa uznawane w polsce.Mam pytanie czy jest to prawda oraz czy faktycznie musze robic nowy kurs i ponosic nowe dodatkowe koszty.Prosze o pomoc w tej sprawie.Prosze o informacje pisemna;poparta ustawa (uregulowaniami prawnymi) na moja skrzynke,jest to dla mnie bardzo wazne.Pozdrawiam Leszek z Krakowa


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika