Nowela prawa własności przemysłowej

Dzisiaj - 18 października - wchodzi w życie znowelizowane 6 czerwca prawo własności przemysłowej.
Nowelizacja miała na celu dostosowanie naszego prawa do unijnych wymogów. W prawie własności przemysłowej pojawił się nowy rozdział o wynalazkach biotechnologicznych. Takim wynalazkiem może być:

  1. wyizolowanie z ciała ludzkiego elementu lub wytworzenie go sposobem technicznym, włącznie z sekwencją genową,
  2. wynalazki te mogą dotyczyć roślin lub zwierząt (jeżeli możliwości techniczne stosowania wynalazku nie ograniczają się do szczególnej ich odmiany),
  3. mikrobiologicznego lub innego technicznego sposobu hodowli roślin lub zwierząt.
    Porady prawne

Nie uznaje się za wynalazek i nie będzie udzielać się patentu na ciało ludzkie w różnych stadiach jego formowania się i rozwoju oraz zwykłe odkrycie jednego z jego elementów. Znowelizowana ustawa zalicza do wynalazków, których prawo nie pozwala opatentować (ponieważ wykorzystanie ich byłoby sprzeczne z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami) wynalazki biotechnologiczne, które obejmują m.in. sposoby klonowania ludzi, modyfikacje tożsamości genetycznej człowieka, stosowanie embrionów ludzkich dla potrzeb przemysłowych lub handlowych, sposoby modyfikacji genetycznej zwierząt, które mogą powodować u nich cierpienia, nie przynosząc istotnych korzyści medycznych, oraz zwierzęta będące wynikiem zastosowania takich sposobów.
Wprowadzono także tzw. przywilej farmerski. Mamy z nim do czynienia, gdy osoba, która uzyska chroniony patentem materiał roślinny do wykorzystania w rolnictwie, skorzysta z prawa do wykorzystania go do wielokrotnej reprodukcji w ramach własnego gospodarstwa rolnego. Dotyczy to także inwentarza hodowlanego lub innego zwierzęcego materiału zarodkowego.
Nowela reguluje także dodatkowe prawa ochronne dla leków i środków ochrony roślin, a także wprowadza zmiany dotyczące wzorów przemysłowych.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika