Nowelizacja kodeksu rodzinnego jeszcze poczeka
przyjęcie, dopóki resort pracy nie przygotuje ustawy o pieczy zastępczej
Zmiany dotyczące pieczy zastępczej, czyli umieszczania sierot naturalnych i społecznych w domach dziecka bądź rodzinach zastępczych, były pierwotnie w noweli kodeksu rodzinnego, ale Ministerstwo Pracy wywalczyło, że to ono przedstawi swój projekt.
- To niedobrze, że po raz kolejny tak ważna nowela jest odkładana (pierwszy raz prace odwlekła przerwana kadencja rządu) - powiedział „Rz" sędzia Robert Zegadło, sekretarz Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, która nowelizacje przygotowała.
(...)Projekt zachowuje oczywiście wymóg posłuszeństwa dzieci, akceptuje jednak rosnącą samodzielność, gdy dorastają, rodzice więc przed powzięciem decyzji w ważniejszych sprawach powinni ich wysłuchać (mają też w miarę możliwości uwzględniać ich rozsądne życzenia).
(...)Na wzór amerykański mają być dopuszczone (zatwierdzane przez sąd) porozumienia rodziców o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i kontaktach z dzieckiem.
Kontakty z dzieckiem to pięta achillesowa prawa rodzinnego. Przed sądem obrona praw np. ojca jest zapewniona, ale są problemy z egzekucją wyroków. Wykonanie wyroku zależy w dużej mierze od dobrej woli matki, a w ponad 95 proc. spraw rozwodowych to im powierza się opiekę nad dzieckiem.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?