Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów
Na podpis Prezydenta czeka ustawa o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Jest to kolejna z nowelizacji mających na celu dostosowanie prawa polskiego do przepisów Unii Europejskiej. Do ważniejszych zmian należy między innymi wprowadzenie instytucji leniency, służącej do walki z przedsiębiorcami tworzącymi kartele.
Program leniency
Program leniency został wprowadzony do prawa Unii Europejskiej na podstawie obwieszczenia Komisji z dnia 13 lutego 2002 r. w sprawie zwolnień z obowiązku podlegania karze grzywny i obniżania wysokości grzywien w sprawach o kartele (Dz. Urz. WE C 45 z 19.02.2002 r.). Polega on na łagodzeniu kar dla przedsiębiorców pomagających w walce z porozumieniami kartelowymi. Omawiana nowelizacja ma wprowadzić analogiczną instytucję w Polsce.
Jeśli przedsiębiorca, uczestniczący w zmowie kartelowej (zmowa przedsiębiorców prowadząca do monopolu na rynku) dostarczy do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta informacje i dowody pozwalające na zlikwidowanie kartelu, będzie mógł liczyć na bezkarność. Konieczne jest, aby zrobił to jako pierwszy. Każdy następny przedsiębiorca może już liczyć tylko na obniżenie kary. Wprowadzono także pewne dodatkowe warunki, bez spełnienia których nie można liczyć na zwolnienie z kary oraz na jej obniżenie:
- musi zaprzestać uczestnictwa w kartelu najpóźniej w dniu zgłoszenia o nim do UOKiK,
- nie był inicjatorem zawierania porozumienia kartelowego,
- będzie współpracował z UOKiK w pełnym zakresie.
Instytucja leniency będzie miała charakter bardzo zbliżony do znanej z prawa karnego instytucji świadka koronnego.
Lepsza współpraca z UE
Oprócz programu leniency w nowelizacji przewidziano przepisy pozwalające na usprawnienie współpracy polskich instytucji zwalczających objawy nieuczciwej konkurencji z podobnymi instytucjami Unii Europejskiej oraz innych państw członkowskich.
Nowe przepisy pozwolą na udział w postępowaniu UOKiK przedstawicieli analogicznych instytucji, dopuszczonych do udziału w postępowaniu na podstawie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, z innych państw członkowskich. Pozwalają także na podjęcie postępowania na wniosek Komisji Europejskiej. Wprowadzono możliwość wymiany informacji między organami polskimi, krajów członkowskich oraz Komisją Europejską, w celu sprawniejszego zapobiegania praktykom monopolistycznym. Rozszerzona została możliwość udziału ekspertów w postępowaniu prowadzonym przez UOKiK, w tym ekspertów pochodzących z innych krajów Unii.
Źródło:
- Projekt i uzasadnienie projektu ustawy z 19 marca 2004 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk sejmowy 2561).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?