O wypłatach sędziów mówi konstytucja

Rząd tnie wydatki, każdy obywatel płaci za kryzys. Może sędziowie jako ludzie wyjątkowi i korzystający z wielu przywilejów powinni dać przykład i nie protestować np. przeciwko zamrożeniu płac?

- Pytanie to powiela powszechną opinię, że wynagrodzenia sędziów należy traktować wyłącznie w kategoriach płac kolejnej formacji pracowników budżetowych. Tymczasem sędziowie są jedyną grupą zawodową, o której wynagrodzeniu wypowiada się konstytucja – odpowiada na pytanie Rzeczpospolitej Antoni Górski, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa.

Należy podkreślić, że nie chodzi tu o rodzaj kolejnego przywileju korporacyjno-grupowego, jak to często i błędnie przedstawia się w wypowiedziach publicznych, lecz o ważną funkcję gwarancji niezawisłości sędziowskiej – dodaje Górski.

Porady prawne

Na łamach dziennika tłumaczy, że tę ustrojową gwarancję trzeba widzieć w dwóch aspektach. Po pierwsze polega to na zapewnieniu przyzwoitego poziomu wynagrodzeń. Po drugie – na przyjęciu takiego mechanizmu ustalania wysokości wynagrodzeń, który uniezależniałby je od zmiennych wpływów politycznych.

- W projekcie ustawy okołobudżetowej wraca się, niestety, do metody kształtowania wynagrodzeń sędziowskich dostatecznie – wydawałoby się – skompromitowanej w poprzednich latach, a polegającej na doraźnym ingerowaniu władzy politycznej w niezależność finansową trzeciej władzy, co musi się spotkać ze stanowczym sprzeciwem ze względów zasadniczych. Nie chodzi zatem o zaoszczędzenie niewielkiej zresztą w skali kraju kwoty, ale o pryncypia ustrojowe – mówi w wywiadzie dla Rzeczpospolitej przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Vit 2013-11-24 20:42:48

    Konstytucja dotyczy wszystkich obywateli RP. Art. 2 Konstytucji RP mówi, że Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej. WW art. 178 zapisano, że sędziom zapewnia się wynagrodzenie odpowiadające godności urzędu oraz zakresowi ich obowiązków. Najgorsze jest to, że sędzia nie odpowiada za popełnione błędy, za wydanie błędnych wyroków, które naruszają art. 2 Konstytucji. Moim zdaniem jest to pielęgnowanie bezprawia.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika