Obowiązek pieczy nad mieniem powierzonym
Kodeks pracy stanowi, że pracownik, któremu powierzono z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się pieniądze, papiery wartościowe lub kosztowności, a także narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty, a także środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu. Pracownik może się uwolnić od tej odpowiedzialności pracownik, jeżeli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia.
Obowiązek pieczy nad mieniem, które zostało pracownikowi powierzone, jest uznawany za podstawowy obowiązek takiego pracownika. A zatem niedopilnowanie powierzonego mienia oprócz wymienionej wyżej odpowiedzialności może rodzić po stronie pracodawcy prawo do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli będzie to naruszenie ciężkie, bądź może być przyczyną uzasadniająca wypowiedzenie umowy o pracę.
Jednakże ocena czy naruszenie tego obowiązku jest wystarczającym uzasadnieniem wypowiedzenia (lub rozwiązania bez wypowiedzenia umowy o pracę) jest zależna od okoliczności danego przypadku.
I tak przykładowo Sąd Najwyższy stwierdził, że:
Jednorazowe nierozważne zachowanie się pracownika odpowiedzialnego materialnie, polegające na niedopełnieniu obowiązku należytej pieczy nad powierzonym mu mieniem, wskazujące na jego winę nieumyślną lekkiego stopnia nie uzasadnia oceny tego pracownika jako nieprzydatnego na powierzonym mu stanowisku pracy i nie uzasadnia rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem.

A zatem pomimo, iż SN uznał, że sprawowanie należytej pieczy nad powierzonym mieniem jest obowiązkiem pracownika, to w ocenianej sytuacji nie stwierdził, by uzasadniało ono rozwiązanie umowy o pracę - ponieważ cechowało się nieumyślnością i ponadto było jednorazowe.
Wyrok z 12 grudnia 2001 r., I PKN 728/00, OSNP 2003/23 poz. 567; PiZS 2003/12
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?