13.10.2022

A.J.Zespół e-prawnik.pl

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Obowiązek przekazania informacji o papierosach i tytoniu do palenia

Ministerstwo Finansów przypomniało o obowiązku przekazywania informacji o papierosach i tytoniu do palenia znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy za okresy:

 1. pierwszych 10 miesięcy roku kalendarzowego,
 2. roku kalendarzowego

- poprzedzających rok kalendarzowy, na który są obliczane średnie ważone detaliczne ceny sprzedaży.

Producent, importer, podmiot dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego papierosów lub tytoniu do palenia są obowiązani do sporządzania i przekazywania ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych informacji o liczbie znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy papierosów poszczególnych marek i ilości tytoniu do palenia (nawet, gdy nie zostały sprzedane a były na stanie podmiotu) oznaczonych maksymalną ceną detaliczną.

Porady prawne

Jak przekazać informacje?

Informacje należy przekazywać w formie papierowej, po jej uprzednim podpisaniu przez osobę sporządzającą, na adres korespondencyjny:

Ministerstwo Finansów
Departament Podatku Akcyzowego i Podatku od Gier
Świętokrzyska 12
00-916 Warszawa

oraz w formie elektronicznej, w postaci arkusza kalkulacyjnego na adres e-mailowy: sekretariat.dag@mf.gov.pl

 1. do dnia 8 listopada roku za 10 m-cy,
 2. do dnia 31 stycznia za 12 m-cy roku poprzedniego,

Dane

Informacja, powinna zawierać imię i nazwisko lub nazwę podmiotu przekazującego informację, oraz - w podziale na papierosy lub tytoń do palenia:

 • markę papierosów lub tytoniu do palenia;
 • wskazanie odpowiednio urzędu skarbowego albo urzędu celno-skarbowego, w którym w 2020 roku złożono odpowiednio deklarację podatkową albo zgłoszenie celne dotyczące papierosów lub tytoniu do palenia;
 • liczbę papierosów w jednostkowym opakowaniu, a w przypadku tytoniu do palenia - jego ilość zawartą w opakowaniu jednostkowym wyrażoną w jednostce masy;
 • maksymalną cenę detaliczną w PLN wydrukowaną na jednostkowym opakowaniu papierosów lub tytoniu do palenia;
 • liczbę papierosów w tysiącach sztuk lub ilości tytoniu do palenia w kilogramach, z wyjątkiem liczby papierosów lub ilości tytoniu do palenia, które zostały ujęte w informacjach przekazanych w latach poprzednich. 

Zob. Wzór tabeli dla podmiotów do przekazywania danych (XLSX, 19 kB)

Podstawa prawna:

 • art. 99 ust. 11 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2020 r. poz. 722 z późn. zm.);
 • § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010 r. w sprawie informacji o liczbie papierosów poszczególnych marek i ilości tytoniu do palenia oznaczonych maksymalną ceną detaliczną (Dz.U. z 2018 r. poz. 476 oraz z 2020 r. poz. 922).
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Nie zapalimy papierosa w miejscu publicznym

Nie zapalimy papierosa w miejscu publicznym

Dyskoteki, bary, restauracje czy samochód - to tylko niektóre miejsca, w których nie puścimy dymka. Alternatywą dla drożejących papierosów nie będą coraz popularniejsze „e-papierosy" - Ministerstwo Zdrowia chce zakazać sprzedaży urządzeń w Polsce. (...)

Szokujące zdjęcia na papierosach. Zobacz wszystkie

Szokujące zdjęcia na papierosach. Zobacz wszystkie

Ciało w kostnicy, pacjent z maską tlenową czy scena z reanimacji – od przyszłego roku takie obrazki mają się pojawić na opakowaniach papierosów. Resort zdrowia zakończył prace nad rozporządzeniem, które pozwoli wprowadzić na opakowania papierosów tzw. ostrzeżenia (...)

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Uwaga, przemytnicy wykorzystują nieświadomych (...)

Wyjazd zagraniczny - o czym warto pamiętać?

Wyjazd zagraniczny - o czym warto pamiętać?

O czym należy pamiętać, podpisując umowę z biurem podróży? Jeśli wybierasz się w podróż z organizatorem wycieczki lub korzystasz z jakichś usług turystycznych, sprawdź dokładnie podpisywaną umowę, zwracając uwagę szczególnie na postanowienia, jakie często kwestionuje (...)

Opodatkowanie akcyzą płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich

Opodatkowanie akcyzą płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich

Przeczytaj ważne informacje na temat prawidłowego prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich. Opodatkowanie akcyzą Podstawowym aktem prawnym dotyczącym podatku akcyzowego w Polsce jest ustawa o podatku akcyzowym, która (...)

Kurczą się miejsca

Kurczą się miejsca "na papieroska"?

Komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych przewiduje rozszerzenie katalogu miejsc objętych zakazem palenia tytoniu oraz całkowity zakaz reklamy wyrobów tytoniowych. Oznacza to radykalne ograniczenie swobody (...)

Stosowanie ustawy o STIR

Stosowanie ustawy o STIR

STIR (system teleinformatyczny izby rozliczeniowej) umożliwia wymianę informacji między systemem bankowym a Krajową Administracją Skarbową (KAS) i zapobiega wyłudzeniom skarbowym, których najczęściej dokonują zorganizowane grupy przestępcze. STIR już działa Przykładem jego sprawnego (...)

Jak uzyskać informacje sektora publicznego do ponownego wykorzystania?

Jak uzyskać informacje sektora publicznego do ponownego wykorzystania?

Każdy ma prawo do złożenia wniosku o ponowne wykorzystywanie informacji publicznej. "Ponownym wykorzystywaniem" jest wykorzystywanie przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej  (tzw. "użytkownicy") informacji sektora publicznego lub każdej (...)

Dokumentacja przetwarzania danych osobowych według RODO

Dokumentacja przetwarzania danych osobowych według RODO

Od 25 maja 2018 r. ze względu na wejście do stosowania nowych przepisów regulujących zagadnienia ochrony danych osobowych oraz wejście w życie nowej ustawy o ochronie danych osobowych straciły moc wcześniej obowiązujące wymagania dotyczące dokumentacji przetwarzania danych (...)

Przygotuj się na wakacje

Przygotuj się na wakacje

Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie (...)

Sejm zdecyduje o całkowitym zakazie palenia?

Sejm zdecyduje o całkowitym zakazie palenia?

Nie będzie palenia w restauracjach, barach czy dyskotekach - zapowiada Ministerstwo Zdrowia. Za puszczenie dymka w takim miejscu będziemy płacić nawet 500 zł. Pomysł krytykują restauratorzy, którzy twierdzą, że zakaz przyczyni się do wzrostu bezrobocia. Podczas dzisiejszego posiedzenia (...)

Wielka Brytania poza UE od 1 stycznia - wyjazdy i przyjazdy

Wielka Brytania poza UE od 1 stycznia - wyjazdy i przyjazdy

Od 1 stycznia 2021 roku zmienią się zasady przekraczania granicy przez obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej oraz obywateli brytyjskich terytoriów zamorskich. Jako obywatele państwa trzeciego będą podlegać standardowi odprawy szczegółowej. (...)

Forma dokumentacji pracowniczej od 2019 r.

Forma dokumentacji pracowniczej od 2019 r.

1 stycznia 2019 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzą wiele ułatwień dotyczących akt pracowniczych. Przewidziano m.in. elektroniczną postać przechowywania dokumentów, skrócenie z 50 do 10 lat okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej oraz zmiany w dokumentach ubezpieczeniowych. e-Akta – przechowywanie (...)

Sejm zdecydował: palenie w barach dozwolone

Sejm zdecydował: palenie w barach dozwolone

Nie będzie całkowitego zakazu palenia tytoniu w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych. 500 złotych mandatu zapłacimy natomiast za palenie na plaży czy przystanku komunikacji publicznej. Posłowie uchwalili nowelizację ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów (...)

Strażnik miejski nie ukarze za palenie w restauracji

Strażnik miejski nie ukarze za palenie w restauracji

Od dzisiaj zakaz palenia papierosów obowiązuje np. w restauracjach, szpitalach, szkołach, kinach czy na przystankach autobusowych. Takie zmiany wprowadziła nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U. 2010 nr 81 poz. 529). Puszczanie (...)

Biura informacji gospodarczej - sposób na nierzetelnych kontrahentów

Biura informacji gospodarczej - sposób na nierzetelnych kontrahentów

Jeśli Twój kontrahent okazał się być nierzetelny możesz ustrzec innych na przyszłość – możesz skorzystać z usług biura informacji gospodarczej (dalej: biuro), zajmującego się udostępnianiem takich właśnie informacji. Udostępnianie informacji gospodarczej polega na przekazywaniu (...)

Efektywność energetyczna budynków - obowiązki i uprawnienia...

Efektywność energetyczna budynków - obowiązki i uprawnienia...

Co to jest efektywność energetyczna budynku? Efektywność energetyczna budynku, czyli jego sprawność energetyczna, to stopień przygotowania budynku do zapewnienia komfortu jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem przy jednoczesnym możliwie najniższym zużyciu energii przez ten budynek. Ocena (...)

Co nowego w płatnościach bezpośrednich?

Co nowego w płatnościach bezpośrednich?

Nowelizacja w zakresie płatności bezpośrednich Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw ma na celu w szczególności: wprowadzenie zasady składania wniosków o przyznanie (...)

Raportowanie CRS, CBC i FATCA

Raportowanie CRS, CBC i FATCA

Ministerstwo Finansów przekazało informację o zmianach w raportowaniu CRS, CBC oraz FATCA, czyli tzw. automatycznej wymianie informacji o rachunkach finansowych. Od 1 stycznia 2020 r. będą bowiem obowiązywać nowe formularze CRS-1 dot. przekazywania informacji o rachunkach raportowanych (...)

Jak zatrudnić pomocnika przy zbiorach?

Jak zatrudnić pomocnika przy zbiorach?

Bezpieczna pomoc przy zbiorach 18 maja 2018 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw. Zasadnicza zmiana w ustawie o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw dotyczy (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Zakaz palenia tytoniu w zakladzie pracy

Zakaz palenia tytoniu w zakladzie pracy

Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych z dnia 9.11.1995 r. od 15.11.2010 r. w artykule 5 ustęp 1 pkt 4) wprowadza zakaz palenia wyrobów tytoniowych m.in. (...)

Zakaz palenia w pracy

Zakaz palenia w pracy

Czy można pracownikom całkowicie zabronić palenia, również na przerwie w godzinach pracy? Pracodawca ma prawny obowiązek wyodrębnienia i urządzenia w zakładzie pracy miejsc przeznaczonych do palenia (...)

Zakaz palenia w miejscach publicznych

Zakaz palenia w miejscach publicznych

Jakiś czas temu głośno było o zakazie palenia tytoniu w miejscach publicznych. Czy rzeczywiście zakaz taki istnieje i ewentualnie jakie przepisy regulują tę kwestię? W jaki sposób można walczyć (...)

Kiedy pracownik może strajkować?

Kiedy pracownik może strajkować?

Zatrudniam dwóch pracowników. Pewnego dnia otrzymałem oświadczenie mniej więcej zamknięte w treści, że w salonie nie ma mydła i przerw na papierosa wobec tego od godz. 15-ej będzie strajk. Pracowników (...)

Zakaz palenia tytoniu- ustawa antynikotynowa

Zakaz palenia tytoniu- ustawa antynikotynowa

W jakich miejscach nie można palić tytoniu na tle przepisów nowej ustawy? Zakaz palenia tytoniu określa art. 5 ustawy antynikotynowej. W myśl tego przepisu niedopuszczalne jest palenie tytoniu:1. (...)

Stawki podatku akcyzowego przy imporcie alkoholu

Stawki podatku akcyzowego przy imporcie alkoholu

W celu obliczenia zabezpieczenia celnego potrzebujemy stawki podatku akcyzowego na poszczegolne alkohole. Proszę o podanie wysokosci stawek akcyzowych na nastepujace produkty: wodka, spirytus, wino, piwo, (...)

Uprawnienia Policji do zatrzymywania osób

Uprawnienia Policji do zatrzymywania osób

Czy policja ma prawo zatrzymać daną osobę nie przedstawiając jej konkretnych zarzutów? Czy zatrzymany ma prawo napisania skargi na tego rodzaju przeprowadzoną czynność? Jeśli tak, do kogo skarga (...)

Zakaz palenia tytoniu na terenie zakładu a BHP

Zakaz palenia tytoniu na terenie zakładu a BHP

W regulaminie pracy umieściłem zapis o zakazie palenia papierosów w czasie pracy na terenie całego zakładu (sklep spożywczy). W momencie rozmowy kwalifikacyjnej o tym mówię, a także przypominam (...)

POS TV a reklama alkoholu i papierosów

POS TV a reklama alkoholu i papierosów

Reklama alkoholu i wyrobów tytoniowych w sklepach monopolowo-cukierniczych. Witam, posiadam siec sklepów monopolowo-cukierniczych, czy mogę reklamować inne firmy m. in. kompanie piwowarskie, polmosy (...)

Akcyza od sprzedaży alkoholu

Akcyza od sprzedaży alkoholu

Zamierzam otworzyć pub. Będę tam sprzedawał piwo, papierosy, robił drinki. Alkohol i papierosy będę nabywał od firm położonych na terenie Polski. Czy z tego rodzaju działalności będę miał (...)

Rejestracja bazy danych w GIODO

Rejestracja bazy danych w GIODO

Co powinienem wiedzieć o rejestracji bazy danych w GIODO? W pierwszej kolejności podajemy podstawowe informacje, z którymi zapoznanie jest konieczne dla prawidłowego wykonania obowiązków (...)

Zakaz palenia papierosów w pracy

Zakaz palenia papierosów w pracy

Czy można zakazać palenia papierosów w czasie pracy? Czy można wyznaczyć palarnię na powietrzu? Co z wykorzystaniem czasu pracy jeśli pracownik wychodzi "na papieroska" ok. 10 razy w ciągu dnia (...)

Mandat za palenie na przystanku

Mandat za palenie na przystanku

Paliłem papierosa na przystanku autobusowym. Czy straż miejska może ukarać mandatem za palenie w takim miejscu? Pewne ograniczenia w paleniu wyrobów tytoniowych wprowadza ustawa z dnia z dnia 9 listopada (...)

Mienie przesiedleńcze z Norwegii

Mienie przesiedleńcze z Norwegii

Moja żona jest obywatelką Norwegii mieszka tam i pracuje, ja jestem obywatelem RP i stały meldunek mam w Polsce; małżeństwem jesteśmy od 5 lat. Chciałbym sprowadzić samochód zarejestrowany tam (...)

Wniosek o udostepnienie informacji publicznej.

Wniosek o udostepnienie informacji publicznej.

Do Urzędu Gminy wpłynął e-mailem wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Wnioskodawca wnosi m.in o \"bezwzględne zwrotne potwierdzenie otrzymania niniejszego wniosku w trybie art. 7 rozporządzenia (...)

Obowiązek sporządzania sprawozdania F-01

Obowiązek sporządzania sprawozdania F-01

Jaki dokładnie artykuły przepisów o statystyce mówią o konieczności sporządzania Sprawozdania F-01 i przekazywania go do Urzędu Statystycznego? Jakie grożą sankcje za niedopełnienie obu w/w (...)

FORUM PRAWNE

Zakaz palenia w ogródku należącym do lokalu gastronomicznego ???

Zakaz palenia w ogródku należącym do lokalu gastronomicznego ??? 4 miesiące temu (15 listopada 2010 r.) weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu (...)

Zakaz palenia

Zakaz palenia Powolutku możemy zacząć odliczać dni do 15 listopada, kiedy to wejdzie w życie ustawa o zakazie palenia. Zwolennicy noweli z niecierpliwością oczekują tego dnia, kiedy będą mogli (...)

Palenie na klatce schodowej - grzywna nawet do 5 tys. złotych !!!

Palenie na klatce schodowej - grzywna nawet do 5 tys. złotych !!! Zgodnie z prawem palenie tytoniu na klatkach schodowych jest zakazane. Zakaz palenia tytoniu obowiązuje w różnych miejscach, które (...)

samowola budowlana

samowola budowlana zacząłem budowę budynku w obecnej chwili wybudowałem do zera bez prawomocnego pozwolenia wszystko jest zgodnie z przepisami i projektem, życzliwość sąsiada doprowadziła że (...)

Mieszkam we wspólnocie mieszkaniowej. Jeszcze nie ma ustalonego regulaminu. Pierwsze spotkanie ma odbyć

Mieszkam we wspólnocie mieszkaniowej. Jeszcze nie ma ustalonego regulaminu. Pierwsze spotkanie ma odbyć Mieszkam we wspólnocie mieszkaniowej. Jeszcze nie ma ustalonego regulaminu. Pierwsze spotkanie (...)

Zapalenie papierosa na ulicy-kara??

Zapalenie papierosa na ulicy-kara?? Witam w poniedziałek wiem,że wchodzi ustawa o zakazie palieni w miejscach publicznych: parki, przystanki, szkoły , restauracje, a co z paleniem na ulicy, chodzi mi (...)

Palenie na balkonie a nowe przepisy

Palenie na balkonie a nowe przepisy W związku z tym że weszły nowe przepisy dotyczące palenia w miejscu publicznym mam takie pytanie- czy jeśli pale papierosy na własnym balkonie i dym leci do sąsiada (...)

Alimenty na pełnoletnie dziecko

Alimenty na pełnoletnie dziecko Rozwodzę się. Moja córka jest pełnoletnia chcę ją utrzymywać ale ciekawy jestem czy jest to moim prawnym obowiazkiem. Podkreślam nie mam zamiaru się wymigiwać (...)

Prawa ojca do opieki nad dzieckiem po rozwodzie

Prawa ojca do opieki nad dzieckiem po rozwodzie Jestem 24 letnim ojcem. 2 lata temu zona powiedziala, ze nie chce ze mna byc dluzej i kazala mi wyprowadzic sie z domu. Zabralem swoje zeczy i wyszedlem. (...)

Kiedy można żądać alimentów od dziadków?

Kiedy można żądać alimentów od dziadków? Były mąż nie płaci alimentów. Komornik stwierdził, ze dług jest nieściagalny (nie pracuje, złożył oświadczenie, że nic nie ma). Prawda (...)

Co zrobić kiedy regularnie płacę alimenty a pomimo tego moja była oddała sprawę do komornika

Co zrobić kiedy regularnie płacę alimenty a pomimo tego moja była oddała sprawę do komornika Płace na bieżąco ustalone przez sąd alimenty, pomimo tego moja była oddała mnie do komornika, który (...)

Porady prawne