Obraźliwe wnioski będą odrzucane
Jeśli w skardze znajdą się wulgaryzmy lub słowa uważane powszechnie za obelżywe, pismo trafi do kosza.
Zapewni to dokument, który obowiązuje od 25 stycznia. Chodzi o nowelizację rozporządzenia w sprawie sposobów załatwiania wniosków, skarg i próśb osób osadzonych w zakładach karnych.
Dotychczas rozpoznający takie pismo organ mógł pozostawić je bez rozpoznania tylko wtedy, gdy było oparte na tych samych podstawach faktycznych.
Oznacza to, że dyrektor więzienia miał prawo nierozpoznania sprawy, jeśli osadzony uparcie wnosił o to samo.
Znowelizowane rozporządzenie stanowi, że wnoszący wniosek, skargę lub prośbę jest obowiązany do uzasadnienia zawartych w nich żądań w stopniu umożliwiającym ich rozpoznanie, w szczególności do dołączenia odpowiednich dokumentów.
Jeżeli wniosek będzie bez uzasadnienia, to wnosząca go osoba dostanie 7 dni na uzupełnienie braku. Takiej szansy nie dostaną natomiast ci, którzy pisząc skargę czy prośbę użyją wulgaryzmów, gwary więziennej czy zwrotów powszechnie uważanych za obelżywe. Dyrekcja zakładu karnego nie musi zajmować się teraz takimi pismami. Bez rozpatrzenia pozostaną też anonimy.
PODSTAWA PRAWNA: Rozporządzenie ministra Sprawiedliwości z dnia 3 stycznia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobów załatwiania wniosków, skarg i próśb osób osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych (Dziennik Ustaw z 17 stycznia 2012 Nr 11 poz. 56).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?