Ocena zmian w procedurze karnej

Jak podaje „Rzeczpospolita” związki prokuratorów negatywnie oceniają proponowane zmiany w procedurze karnej.

Urzędnicy ministerstwa proponują, aby sędzia w toku postępowania karnego odgrywał taką samą rolę jak w sprawach cywilnych, tj. miałby on być arbitrem rozsądzającym spór między oskarżycielem a obroną. Inicjatywę dowodową przejmą strony, zaś dowody z urzędu dopuszczane będą w wyjątkowych sytuacjach. Tym samym udział prokuratora w postępowaniu musiałby być znacznie bardziej intensywny.

Kolejną zmianą jest likwidacja postępowania uproszczonego oraz zniesienie obowiązkowego uczestnictwa oskarżonego w rozprawach. Przedstawiciele prokuratury wskazują, że w związku z tym prokuratorzy będą musieli brać osobiście udział w najdrobniejszych sprawach.

Porady prawne

Jako pozytywne oceniono natomiast zmiany dotyczące mediacji, dbałości o prawa pokrzywdzonego czy brak obowiązku odczytywania całości obszernych aktów oskarżenia. Słusznym jest także propozycja ograniczenia możliwości zwrotu sprawy prokuraturze w celu uzupełnienia braków w śledztwie tylko do takich wypadków, w których w śledztwie nie przeprowadzono czynności obligatoryjnych, nie zaś w celu przeprowadzenia dowodów.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika