Ochrona dóbr osobistych przysługuje każdemu
Prawo do ochrony dóbr osobistych przysługuje każdemu, nie tylko osobom publicznym czy celebrytom. W ostatnich latach można zauważyć wzrost liczby pozwów o ochronę dóbr osobistych wnoszonych przez zwykłych ludzi, którzy poczuli się dotknięci lub urażeni.
Kodeks cywilny nie zawiera definicji dóbr osobistych. – Przyjmuje się jednak, że są to wartości o charakterze niemajątkowym, ściśle związane z człowiekiem i decydujące o jego bycie oraz pozycji w społeczeństwie – wyjaśnia Piotr Dynowski, radca prawny z Kancelarii Bird & Bird dla Dziennika Gazety Prawnej. Ustawodawca wskazał jednak w przepisach (art. 23 k.c.) przykładowe wyliczenie dóbr osobistych, które podlegają ochronie. Wśród nich znalazły się swoboda sumienia, cześć, nazwisko oraz imię. Wyliczenie przykładowe oznacza, iż nie jest ono wyczerpujące. Sądy mogą go rozszerzać i rozstrzygać na korzyść osób, których dobra osobiste zostały naruszone niewymienione w ustawie. Osoba, która poczuła się urażona, musi więc przekonać sędziów, że jej dobra osobiste faktycznie zostały naruszone. Takim przykładem sądowego określenia istnienia dobra osobistego było uznanie przez Sąd Najwyższych prawa do pochowania w przyszłości własnych zwłok w wybranym przez siebie miejscu.
Należy jednak pamiętać, że oprócz wykazania istnienia danego dobra niewymienionego w art. 23 k.c. konieczne jest także wykazanie, że w konkretnej sytuacji takie dobor osobiste powodowa zostało naruszone i to zostało naruszone bezprawnie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?