Ochrona przedemerytalna pracowników

Art. 39 kodeksu pracy ustanawia zakaz wypowiadania umów o pracę pracownikom, którym brakuje nie więcej niż 2 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

W doktrynie zaistniał na temat interpretacji tego przepisu spór, co do zakresu jego stosowania. Sprawa dotyczyła pytania, czy okres ochronny dotyczy również pracownika, któremu brakuje 2 lata do osiągnięcia wieku, w którym przeszedłby on na tzw. wcześniejszą emeryturę.

W Wyroku z dnia 28 marca 2002 r Sąd Najwyższy - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - zawarł tezę, że okres ochronny rozciąga sie również na pracownika, któremu brakuje 2 lata do osiągnięcia wieku uprawniającego do przejścia na tzw. wcześniejszą emeryturę. SN orzekł, iż:


Przewidziany w art. 39 kp zakaz wypowiedzenia umowy o pracę obejmuje również pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, którym brakuje nie więcej niż 2 lata do osiągnięcia ustawowo obniżonego wieku emerytalnego dla tej kategorii pracowników, jeżeli dalszy okres zatrudnienia umożliwia im uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem niższego wieku emerytalnego.

Porady prawne


Wyrok SN - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, sygn. I PKN 141/2001


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika