Odliczenie VAT od czynności nie objętej podatkiem

Nabywca towaru, który odliczył podatek wynikający z faktury dokumentującej czynność nieobjętą VAT, musi zwrócić pieniądze urzędowi skarbowemu. Nie ma znaczenia, że sprzedawca zapłacił podatek. Wynika to z naszych przepisów o VAT, z którymi nie zgodził się Anatol M. i złożył skargę konstytucyjną do Trybunału Konstytucyjnego.

Chodziło o zakup nieruchomości, od której sprzedawca naliczył 22 proc. VAT i wykazał go na fakturze. Transakcję ujął w ewidencji, wykazał w deklaracji VAT-7, poprawnie rozliczył się ze swoim urzędem skarbowym. Kupujący natomiast zapłacił wystawcy faktury cenę z podatkiem, we właściwym czasie ujął VAT naliczony w deklaracji.

Porady prawne
Tyle tylko, że urząd skarbowy odmówił mu prawa do doliczenia. Wskazał na § 50 rozporządzenia ministra finansów z 22 grudnia 1999 r., wykonawczego do ustawy o VAT, z którego wynika, że jeżeli na sprzedaż towaru niepodlegającą VAT wystawiono fakturę z wykazaną kwotą podatku, to nabywca nie może go sobie odliczyć.


Rzeczpospolita 09.06.2004


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika