Odszkodowanie za zwolnienie

Trybunał nie dopatrzył się niezgodności z konstytucją w przepisie ustalającym wysokość odszkodowania za bezprawne wypowiedzenie umowy o pracę.

Wtorkowy wyrok TK dotyczył skargi konstytucyjnej Edwarda N., byłego pracownika kolei, obecnie emeryta.

Wysokość odszkodowania za niezgodne z prawem zwolnienie określa sąd w granicach wynagrodzenia należnego za okres od dwóch tygodni do trzech miesięcy. Przepis kodeksu pracy określający wysokość tego odszkodowania Edward N. zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego, bo uważa, że nie rekompensuje ono poniesionych przez niego krzywd i strat. Po siedmiu latach procesowania się z państwowymi kolejami Edward N. uzyskał wyrok stwierdzający, że przeniesienie go na niższe stanowisko było niezgodne z prawem pracy. Jednak satysfakcja urzędnika była niepełna z powodu przysądzonego mu zbyt niskiego odszkodowania. Nie zrekompensowało ono ani strat w wynagrodzeniu, które utrwalone zostały w wymiarze emerytury, ani dolegliwości moralnych. Edward N. przekonywał Trybunał, że zaskarżony przez niego art. 47 1 k.p. narusza chronione przez konstytucję prawa majątkowe, zasadę równości i prawo do słusznego odszkodowania. Nie przewiduje przy tym waloryzacji odszkodowania i nie uwzględnia zmiany siły nabywczej pieniądza podczas długotrwałego procesu dochodzenia praw na drodze sądowej.

Porady prawne

Rzeczpospolita 19.10.05


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika