Ograniczenia swobody samozatrudnienia w Unii dopuszczalne tylko w imię interesu publicznego

W słynnej sprawie Thieffry ETS odniósł się do zapewnienia swobody zakładania przedsiębiorstw przez obywateli jednego państwa członkowskiego UE w innym państwie należącym do Wspólnoty, a zwłaszcza zakładania działalności przez przedstawicieli tzw. wolnych zawodów (np. radców prawnych, lekarzy).

W wyroku czytamy:

  1. Zapewnienie swobody zakładania przedsiębiorstw, z poszanowaniem zasad zawodowych uzasadnionych ogólnym dobrem, jest jednym z celów Traktatu.
  2. Tak dalece jak praw wspólnotowe nie wprowadza szczegółowych przepisów, cele Traktatu mogą być realizowane poprzez środki wprowadzane przez Państwa Członkowskie, respektujące zasadę lojalności wyrażoną w art. 7 (obecnie art. 10) Traktatu. Powyższe implikuje, że brak legislacji wspólnotowej w danym zakresie nie może mieć skutku w postaci niemożności skorzystania przez podmiot podlegający przepisom prawa wspólnotowego z tejże swobody.
  3. Ponieważ skuteczne skorzystanie ze swobody zakładania przedsiębiorstw może w praktyce być zależne od rzeczywistego funkcjonowania przepisów prawa krajowego lub praktyki administracyjnej, na właściwych organach publicznych, w tym uznanych prawem organach samorządu zawodowego, spoczywa obowiązek zapewnienia, aby te przepisy lub praktyka były stosowane zgodnie z celami Traktatu w zakresie swobody zakładania przedsiębiorstw.  

W przypadku więc, gdyby specyficzny rodzaj działalności nie był poddany żadnej regulacji w państwie goszczącym i w związku z tym obywatel tego państwa członkowskiego UE nie musiał posiadać specjalnych kwalifikacji dla jej prowadzenia, w takim razie obywatel innego państwa członkowskiego ma prawo osiedlić się na terytorium tego państwa i prowadzić w nim przedmiotową działalność.

Porady prawne

Jednakże podjęcie i prowadzenie pewnych rodzajów działalności o charakterze samozatrudnienia może zależeć od spełnienia warunków określonych w ustawach, rozporządzeniach lub praktykach administracyjnych uzasadnionych interesem ogólnym, takich, jak zasady dotyczące organizacji, kwalifikacji, etyki zawodowej, nadzoru i odpowiedzialności. 

Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 28 kwietnia 1977 r. w sprawie 71/76 - Jean Thieffry v. Conseil de l’Ordre des Avocats á la Cour de Paris (Francja)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika