Ograniczenia wnoszenia kasacji zgodne z konstytucją!

W dniu 6 października 2004 r. Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie rozpoznał skargę konstytucyjną Rafała J. w sprawie zgodności art. 392 1 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego z art. 32 ust. 1 i art. 64 ust. 2 Konstytucji, dotyczącą zasad wnoszenia kasacji.

Trybunał orzekł, że art. 3921 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego jest zgodny z art. 64 ust. 2 w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji.

Przedmiotem rozważań Trybunału Konstytucyjnego była ochrona prawa majątkowego związanego z wstąpieniem w stosunek najmu. Skarżący zakwestionował przepis, mówiący że nie jest możliwe skuteczne wystąpienie ze skargą kasacyjną w sytuacjach, gdy wartość przedmiotu sporu jest niższa niż wskazana w ustawie. Zdaniem Rafała J. regulacja ta sprawia, iż kasacja w obecnym kształcie nie zapewnia skutecznej i równej ochrony praw majątkowych zwłaszcza prawa najmu.

Porady prawne

TK podkreślił w swoim orzeczeniu, że kasacja nie jest bezpośrednio objęta gwarancjami konstytucyjnymi, a jej dopuszczalność określają przepisy rangi ustawowej. Przepisy dotyczące kasacji muszą jednak pozostawać w zgodzie z zasadą przyzwoitej legislacji, tak by nie naruszały istotnych elementów określających prawo do sprawiedliwej procedury sądowej. Trybunał uznał, że zastosowanie kryterium wartości przedmiotu sporu nie narusza zasady ochrony praw majątkowych (art. 64 ust. 2 Konstytucji) ani też zasady równego traktowania stron (art. 32 ust. 1 Konstytucji). Jest to bowiem kryterium zobiektywizowane, wskazujące na ogólną wagę i znaczenie, jaką przedmiot sporu ma dla stron konfliktu.

Wyrok Trybunau Konstytucyjnego z dnia 6 października 2004 r. sygn. akt SK 23/02


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika