Ograniczenie prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby publiczne

W ostatnim czasie nasiliły się przypadki wykorzystywania stanowisk publicznych dla osiągnięcia korzyści majątkowych. W celu walki z korupcją posłowie przygotowali projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Trafił on do Sejmu 8 czerwca 2004 r.

Nowelizacja obejmie głównie przepisy regulujące kontrole oświadczeń majątkowych polityków. W obecnym stanie prawnym osoby składające oświadczenia lekceważą obowiązki wynikające z przepisów, gdyż wiedzą, że nie poniosą za to surowych konsekwencji. Posłowie chcą tą sytuację zmienić.

W projekcie przewidują miedzy innymi rozszerzenie zakresu osób pełniących funkcje publiczne objętych ograniczeniem prowadzenia działalności gospodarczej o członków służby zagranicznej, dyrektorów oddziałów terenowych i ich zastępców, głównych księgowych w przedsiębiorstwach państwowych, członków kierownictwa NFZ, Członków kierownictwa ZUS.

Oświadczenia majątkowe będą obejmowały majątek należący da małżeńskiej wspólnoty majątkowej jak i do majątku odrębnego małżonka. Oprócz wartości majątku trzeba będzie także wskazać źródła jego finansowania. Do oświadczenia dołączane będzie zeznanie dotyczące dochodu osiągniętego w poprzednim roku podatkowym (PIT).

Oświadczenie będzie analizowane przez dwa odrębne podmioty. Pierwszy to organ przyjmujący oświadczenie, a drugi to właściwy terytorialnie urząd skarbowy. W wypadku podejrzenia, że we podane zostały informacje nieprawdziwe, przeprowadzona zostanie kontrola przez urząd kontroli skarbowej.

Projekt przewiduje kary za spóźnione złożenie oświadczenia oraz za podanie nieprawdziwych informacji. Obejmują one rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia lub odwołanie ze stanowiska. Przewidywana jest także kara pozbawienia wolności do lat trzech.

Źródło:

  • Projekt i uzasadnienie projektu ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (druk sejmowy 3017)

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika