Wśród form opłacania podatku dochodowego nadal najbardziej popularną formą pozostają zasady ogólne. Wynika to z faktu, że generalnie, w przeciwieństwie do zryczałtowanych, uproszczonych form opodatkowania, zasady ogólne są dostępne dla każdego podatnika. Ponadto, a właściwie przede wszystkim, główną zaletą jest tu ustalanie podstawy opodatkowania uwzględniającej koszty ponoszone przy prowadzeniu działalności gospodarczej, czego nie ma w pozostałych formach opodatkowania.


Potrzebujesz porady prawnej?
Wynajmujący musi zapłacić podatek
Prawo przewiduje różne stawki podatków z tytułu najmu. Wybór konkretnej formy opodatkowania zależy od indywidualnych potrzeb podatnika, skali działalności oraz spodziewanego przychodu. Przychód z najmu można opodatkować na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest opodatkowanie na zasadach ogólnych (...)
Jak może zostać potraktowany zakup udziałów przez organy podatkowe?
(...)Starają się wówczas np. wykazać, że kupując udziały w spółce podatnik nie realizuje swoich celów statutowych. A stąd już tylko krok do pozbawienia prawa do zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych. (...)Spółdzielnia przeznaczyła dochody na cele pozastatutowe, co wymuszało (...)
Formy opodatkowania PIT przychodów z działalności gospodarczej
Jeżeli jesteś osobą fizyczną i osiągasz przychody z działalności gospodarczej, możesz skorzystać z różnych form opodatkowania podatkiem dochodowym (PIT). Zobacz, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy tymi formami i kto je może stosować. ##baner## Co jest działalnością (...)
Można jeszcze wybrać opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej według skali podatkowej
Skala podatkowa lub inaczej opodatkowanie na zasadach ogólnych, to podstawowa forma opodatkowania działalności gospodarczej. Jeżeli nie wybierzesz innej formy, będziesz płacić podatek dochodowy według stawki 12% oraz 32% od nadwyżki dochodu ponad kwotę 120 tys. zł. ##baner## Co to jest (...)
Formy opodatkowania podatkiem dochodowym działalności gospodarczej
Dostępne formy opodatkowania podatkiem dochodowym W zależności od tego, czy rejestruje się działalność w CEIDG (jednoosobowa działalność albo spółka cywilna), czy w KRS (spółka, fundacja, spółdzielnia), opodatkowanie podatkiem dochodowym może się znacząco różnić. Osoby (...)
Składka na ubezpieczenie zdrowotne od 2022 r.
Nowe zasady ustalania podstawy wymiaru składki Obecnie obowiązują jednolite zasady ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich osób prowadzących pozarolniczą działalność oraz korzystających z ulgi na start. Od nowego roku zasady te będą różne (...)
Skala podatkowa lub inaczej opodatkowanie na zasadach ogólnych, to podstawowa forma opodatkowania działalności gospodarczej. Jeżeli nie wybierzesz innej formy opodatkowania, będziesz płacić podatek dochodowy według stawki 12% oraz 32% od nadwyżki dochodu ponad kwotę 120 tys. zł. Co (...)
Estoński CIT – czyli ryczałt od przychodów spółek – to nowoczesny, prosty i oszczędny sposób opodatkowania, który pozwala zminimalizować rozliczenia z urzędem skarbowym i księgowość prowadzoną w przedsiębiorstwie. Przeczytaj, jakie zasady obowiązują (...)
Preferencyjne rozliczenie PIT bez ograniczeń czasowych...
Minister Finansów podał objaśnienia podatkowe z dnia 18 stycznia 2019 r. w sprawie wspólnego opodatkowania dochodów małżonków oraz osób samotnie wychowujących dzieci w kontekście zniesienia czasowego ograniczenia na złożenie wniosku o preferencyjne opodatkowanie (...)
Kiedy i jak małżonkowie mogą wspólnie rozliczyć się z podatku dochodowego?
Formularze PIT-37 i PIT-36 przeznaczone są zarówno dla podatników rozliczających się indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Wybór sposobu opodatkowania podatnicy wskazują w poz. (...)
Wewnątrzwspólnotowa dostawa nowych środków transportu oraz odzyskanie podatku naliczonego
Jakie zasady należy stosować przy wewnątrzwspólnotowej dostawie nowych środków transportu? Dla podatników VAT, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, nie ma żadnych specjalnych systemów odliczania podatku VAT od nabycia nowych środków transportu, które następnie zostały sprzedane (...)
Podatek dochodowy - Opodatkowanie podatkiem dochodowym osób fizycznych
Gdzie jest uregulowany podatek dochodowy od osób fizycznych? Opodatkowanie podatkiem dochodowym osób fizycznych regulują dwie ustawy: ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwana dalej "ustawą", która w szerokim zakresie reguluje opodatkowanie (...)
Preferencyjne opodatkowanie PIT osób samotnie wychowujących dzieci
Preferencyjny sposób opodatkowania dotyczy osób samotnie wychowujących dzieci, w przypadku których preferencja polega na określeniu podatku w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy uzyskanych dochodów. Jest to korzystne szczególnie w przypadku, (...)
Z ryczałtu na skalę w trakcie roku
W dniu, w którym ryczałtowiec wyświadczy usługę byłemu czy obecnemu pracodawcy lub usługę z katalogu działalności wykluczonych przy ryczałcie, straci do niego prawo i przejdzie na opodatkowanie skalą. Wyświadczenie konkretnej usługi przez ryczałtowca może skutkować natychmiastowym przejściem (...)
Jak osoby samotnie wychowujące dzieci mogą rozliczyć się z PIT?
U kogo są opodatkowane dochody małoletnich dzieci? Zasadą jest, że dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, podlegające opodatkowaniu (...)
Czy od odszkodowania za niezgodne z prawem upaństwowienie przedsiębiorstwa płaci się podatek?
Odszkodowanie otrzymane od Skarbu Państwa za niezgodne z prawem upaństwowienie przedsiębiorstwa musi być opodatkowane na ogólnych zasadach. Tylko wtedy jednak, gdy jego wysokość została ustalona na podstawie ekspertyz biegłych. (...)Chodziło o przedsiębiorstwo, którego współwłaścicielem (...)
Kto może rozliczać się w formie karty podatkowej?
Opodatkowanie w formie karty podatkowej jest jedną z dwóch zryczałtowanych form opodatkowania uregulowanych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Kto może rozliczać się w formie karty podatkowej? Określenie (...)
Rozmowa z prof. Witoldem Modzelewskim, prezesem Instytutu Studiów Podatkowych Rz: Od 1 stycznia tego roku dokonano niewielkiej zmiany art. 119 ustawy o VAT, czyli przepisu regulującego opodatkowanie usług turystycznych. Na czym one polegają? Witold Modzelewski: Każda firma zajmująca się działalnością (...)
Kiedy zamawiający może odstąpić od zasad udzielania zamówień publicznych? Istnieją dwie grupy przypadków, kiedy możliwe jest udzielanie zamówień publicznych z pominięciem lub modyfikacją zasad przyznawania zamówień określonych w ustawie o zamówieniach publicznych. Pierwsza grupa przypadków (...)
Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą niższy PIT
14 czerwca br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Podpisana ustawa obniża PIT z 17% do 12%. dla podatników na skali, a przedsiębiorcom na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej (...)