Orzeczenie SN z dnia 26.08.1952 r., C 1597/51

sygn. C 1597/51

  • Każdy wierzyciel upadłego, który chce uzyskać zaspokojenie z masy upadłości (art. 20 §1 PrUp), obowiązany jest pod rygorem utraty prawa dokonać formalnego zgłoszenia swej wierzytelności sędziemu-komisarzowi w sposób określony w art. 151 i 152 PrUp. Z treści art. 150 PrUp wynika, że zasada ta dotyczy również wierzytelności nadających się do potrącenia.
  • Bez formalnego zgłoszenia swej wierzytelności w postępowaniu upadłościowym wierzyciel nie może doznać zaspokojenia z masy upadłości, do której należy dochodzona pozwem wierzytelność, a nawet w drodze potrącenia.
    Porady prawne
  • Art. 167 PrUp umożliwia, pomimo uchybienia terminu zgłoszenia wierzytelności, zgłoszenie jej w terminie późniejszym, wobec tego, że podział funduszów masy upadłości następuje w miarę likwidacji majątku masy (art. 202 PrUp).

OSNCP 1954 r., poz. 83


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika