Orzecznictwo TK w praktyce sądów

Dla sądów nie ma ważniejszej sprawy niż wykonanie wyroków Trybunału - mówi Janusz Trzciński, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, w rozmowie z "Rz"

(...)Od dłuższego czasu obserwuje się, że zaczynają stosować orzeczenia Trybunału wprost. Nie jest to próba wprowadzenia ich do systemu źródeł prawa, tylko rozwiązania konkretnej sprawy, z którą obywatel przyszedł do sądu. Zamiast przepisu usuniętego z porządku prawnego sąd wprowadza wyrok Trybunału i na jego podstawie orzeka.

(...)A co się dzieje, kiedy Trybunał orzeka, że przepis jest niekonstytucyjny, ale odsuwa utratę jego mocy obowiązującej, powiedzmy na rok czy półtora?

Porady prawne

Ostatnio zarówno w Sądzie Najwyższym, jak i w NSA daje się zauważyć nowe podejście do tej kwestii. Sąd ocenia, czego wymaga sytuacja, w której znalazł się obywatel: stosowania się do orzeczenia, że ten przepis wciąż obowiązuje, czy też uwzględnienia wyroku Trybunału, że jest niekonstytucyjny. Jeżeli jeszcze można poczekać, to sąd czeka. Ale jeśli interes jednostki wymaga, żeby już zastosować wyrok Trybunału, to go stosuje, nie czekając na akt normatywny.

Rzeczpospolita 20.03.2008 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika