Oto nowe zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych

ZUS może na wniosek dłużnika odroczyć termin płatności należności z tytułu składek oraz rozłożyć należność na raty. To najważniejsze zmiany w systemie.

Ustawa z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych w art. 29 ust. 1 określa, iż odroczenie terminu płatności może dotyczyć jedynie należności finansowania przez płatnika składek. Art. 30 natomiast stanowi iż do składek finansowych przez ubezpieczonych niebędących płatnikami składek nie stosuje się art. 28 i 29. Oznacza to, że nie można umorzyć, odroczyć terminu płatności oraz nie można rozłożyć na raty składek finansowych przez ubezpieczonych.

Obowiązujące przepisy stanowią bardzo duże utrudnienie w skorzystaniu przez płatników składek z ulgi jaką jest rozłożenie należności na raty. W praktyce płatnik składek zatrudniający pracowników musi w ciągu kilku dni spłacić ponad 50% swojego zadłużenia, aby uzyskać możliwość spłaty reszty zadłużenia w ratach, dlatego forma spłaty zadłużenia w ratach jest niepopularna.

Nowy projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zakłada umożliwienie rozkładania na raty całości zadłużenia. Będzie to stanowiło ułatwienie dla przedsiębiorców i ZUS oraz większy wpływ do FUS.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

W ciągu ostatnich tygodni projekt był również opiniowany przez ZUS, Krajową Radę Komorniczą, Sąd Najwyższy RP, Prokuratora Generalnego oraz Związek Rzemiosła Polskiego, co ostatecznie zakończyło etap konsultacji i na początku maja Prezydium Sejmu nadało projektowi numer druku 382 i skierowało go do pierwszego czytania. To rozpocznie właściwe prace nad ustawą i ma nastąpić zgodnie z porządkiem obrad na najbliższym, 15-tym posiedzeniu Sejmu RP, odbywającym się w dniach 23 - 25 maja 2012 r.

(RO)

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika