Plaga powierzania obowiązków w urzędach

Powierzenie obowiązków w urzędach jest sposobem na ominięcie obowiązku wyłonienia szefa placówki w drodze konkurencyjnego, otwartego naboru – podaje na swoich stronach Rzeczpospolita.

 

Koronnym przykładem takich praktyk są urzędy skarbowe - na 400 urzędów 69 osób minister finansów wyznaczył do pełnienia obowiązków naczelnika, przy czym 53 osoby pełniły je powyżej roku – informuje Rzeczpospolita za raportem NIK.

 

Również inne wyższe stanowiska w służbie cywilnej pozostają nieobsadzone w konkursowym trybie.

Porady prawne

 

Jako przykład nieprawidłowości NIK wymienia także Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Tam powierzenie obowiązków trwa już rok – od kwietnia 2010 r. Tak samo jest w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stanowisko dyrektora generalnego zwolniło się we wrześniu 2011 r. i wciąż zajmuje je osoba pełniąca obowiązki – wyjaśnia Rzeczpospolita.

 

Niestety nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się zmienić. W przygotowywanej nowelizacji ustawy o służbie cywilnej nie będzie przepisów, które znacząco zwiększyłyby uprawnienia szefa służby – podaje Rzeczpospolita.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • adam 2014-05-05 23:27:21

    Z tego, co wiem to i w Min. Sprawiedliwości Dyr. Gen. jest p.o.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika