Plany likwidacji sądów rejonowych

Informacje o zamiarze likwidacji małych sądów rejonowych spowodowały powszechne protesty samorządowców. Zapowiadają, że będą walczyć o byt lokalnej Temidy

(...)– Centralistyczny, biurokratyczny, utrudniający życie zwykłym ludziom, wymyślony przez warszawskiego urzędnika, który pojęcia nie ma, że Polska prowincją stoi – ocenia ze złością pomysł ministerstwa Jarosław Słoma, wicemarszałek Warmii i Mazur. I zapowiada: – Na pewno do tego nie dopuścimy. Gdyby likwidacja stała się faktem, w regionie ubyłaby połowa sądów rejonowych: w Lidzbarku Warmińskim, Olecku, Mrągowie, Piszu, Biskupcu i Nidzicy.

(...)Gdyby plany ministerstwa się ziściły, to w okręgu radomskim na siedem sądów rejonowych pozostałyby tylko trzy. Likwidacji uległby np. Sąd Rejonowy w Szydłowcu, gdzie na pięciu sędziów trzech jest funkcyjnych. Sędzia Grzegorz Wójtowicz, prezes SO w Radomiu, przyznaje, że w tak małych sądach problemem są choroby i urlopy, a także to, że jeden sędzia musi sądzić kilka kategorii spraw: cywilne, karne, rodzinne. – Te małe sądy są jednak skuteczne. Ich likwidacja pogorszy obsługę podsądnych – mówi sędzia Wójtowicz. Zwraca też uwagę, że po ich likwidacji nastąpi deprecjacja lokalnego rynku prawniczego, który skupia kancelarie adwokackie, notarialne, radcowskie, komornicze.

Porady prawne

Rzeczpospolita 15.09.2008 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika