Plusy nakazu zapłaty

Firma, której kontrahent nie chce płacić, może uzyskać nakaz zapłaty, który go do tego zmusi. Dowodem wierzytelności mogą być nawet faktury niepodpisane przez odbiorcę, jeżeli wcześniej upoważnił on do takiego ich wystawiania

(...)Sąd może wydać nakaz zapłaty jedynie wówczas, gdy roszczenie powoda udowodnione zostało za pomocą dokumentów wskazanych enumeratywnie w art. 485 kodeksu postępowania cywilnego. Między innymi są to: zaakceptowany przez dłużnika rachunek, wezwanie dłużnika do zapłaty i pisemne oświadczenie dłużnika o uznaniu długu, weksel, czek. W transakcjach handlowych (w rozumieniu ustawy z 12 czerwca 2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych) pomiędzy przedsiębiorcami możliwe jest również wydanie nakazu zapłaty na podstawie umowy, dowodu spełnienia niepieniężnego świadczenia wzajemnego oraz dowodu doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku.

Porady prawne

(...)Kolejny problem związany jest z utrwalonym w praktyce akceptowaniem z góry faktury VAT przez upoważnienie do wystawiania ich bez podpisu nabywcy towaru lub usługi. Powstaje pytanie, czy tego rodzaju upoważnienie może być potraktowane jako akceptacja rachunku przez dłużnika, o której mowa w art. 485 k.p.c. W mojej ocenie tak. Gdy obie strony pozostają ze sobą w stosunkach handlowych, takie upoważnienie jest z jednej strony wyrazem zaufania, ale z drugiej – oznacza też zgodę na wydanie przez sąd nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. 

Rzeczpospolita 19.08.2008 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika