"Poczta Polska" będzie mogła upaść...
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej "Poczta Polska", który jest teraz w Sejmie, dotyczy wyłączenia Poczty Polskiej z kręgu podmiotów niepodlegających upadłości.
Jakie uregulowania obowiązują obecnie?
Poczta Polska jest państwowym przedsiębiorstwem użyteczności publicznej powołanym na mocy ustawy z dnia 30 lipca 1997 r. o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej „Poczta Polska" do świadczenia usług pocztowych, w tym przede wszystkim powszechnych usług pocztowych.
W świetle przepisów ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze, Poczta Polska jako podmiot utworzony na podstawie odrębnej ustawy jest wyłączona spod prawa do upadłości. Oznacza to, że "Poczta Polska" może w swojej działalności doprowadzić do powstania strat na tej działalności, a wówczas państwo musi podjąć odpowiednie działania w kierunku opracowania programu pomocy na restrukturyzację i uruchomienie tej pomocy ze środków budżetowych. Obecnie, w przypadku generowania strat, poczta może uzyskać pomoc państwa ze środków budżetowych na restrukturyzację. Uregulowanie takie budzi poważne zastrzeżenia Komisji Europejskiej, która uznała ten stan prawny za nieograniczoną pomoc Skarbu Państwa, niezgodną z postanowieniami art. 87 Traktatu WE.
Jakie zmiany dla „Poczty Polskiej" przewiduje projekt?
Projekt nowelizacji ustawy zakłada, że „Poczta Polska" zostanie objęta przepisami prawa upadłościowego i naprawczego. Oznacza to, że będzie można ogłosić jej upadłość.
Nowe zasady funkcjonowania „Poczty Polskiej" zakładają, że firma będzie musiała sama pokrywać ewentualne straty. Możliwość ogłoszenia upadłości ma zatem wpłynąć na poprawę kondycji ekonomicznej przedsiębiorstwa. Pomoc państwa będzie udzielana jedynie w przypadku strat, które powstaną przy realizacji nałożonego na nią obowiązku świadczenia powszechnych usług pocztowych.
Wprowadzono również zmianę do ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, aby stosowanie obu ustaw nie budziło wątpliwości prawnych.
Podstawa prawna:
- Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej "Poczta Polska" (sejmowy druk nr 168)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?