Same złe wieści dla podatników. Jest już jasne, że w przyszłym roku zapłacimy fiskusowi wyższe podatki od naszych dochodów. Co gorsza nie będzie już naszej ulubionej ulgi.
Rozbudzone kampanią wyborczą nadzieje na niższe podatki się nie spełniły. 30 listopada minął termin w którym w Dzienniku Ustaw powinny się ukazać nowe przepisy podatkowe na nowy rok. Nie ukazały się - bo rząd i parlament ich nie przyrządziły - więc wiemy już jak od stycznia będziemy się rozliczać z fiskusem.
gazeta.pl 01.12.2005 r.


Potrzebujesz porady prawnej?
Konsekwencje wypłaty zaległego wynagrodzenia w drodze ugody sądowej - opinia prawna
Stan faktyczny Proszę o wskazanie konsekwencji podatkowych i ZUS (składki emerytalna rentowa chorobowa FP GŚP) w sytuacji wypłaty kwoty ugody sądowej dla byłego pracownika, który był zatrudniony w naszej firmie do 31.10.2003 r. Pozew pracownika zawierał zasądzenie od naszej firmy kwoty brutto 36.703,42 z tego 28.920,42 tytułem wynagrodzenia za godziny nadliczbowe oraz 7.783 tytułem należności (...)
Oświadczenia i wnioski mające wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych
Objaśnienia podatkowe Objaśnienia podatkowe MF z 30 grudnia 2022 r. dotyczą oświadczeń i wniosków mających wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (dalej:zaliczka lub zaliczki), które obliczają i pobierają płatnicy tego podatku. Poniżej wskazano, co z nich wynika. Objaśnienia zawierają ogólne wyjaśnienia na temat podmiotów (...)
Ważność i konsekwencje umowy w sprawie szkolenia zawartej z pracodawcą - opinia prawna
Stan faktyczny Pracownik podpisał z pracodawcą umowę cywilnoprawną określającą konsekwencje rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą przed upływem określonego w niej terminu. W chwili obecnej pracownik zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę zawartej na czas oznaczony. W związku z zawartą umową nasuwają się następujące pytania. Czy wynikające z umowy o pracę wynagrodzenie może (...)
Uproszczona forma uiszczania zaliczek na podatek dochodowy dla przedsiębiorców
Przedsiębiorcy mają szansę uniknąć składania comiesięcznych deklaracji PIT-5 i zastąpić ten obowiązek uiszczaniem jednolitej w całym roku zaliczki na podatek dochodowy. Należy jednak się spieszyć, gdyż możliwość przejścia na uproszczony system rozliczania się z fiskusem zależy od złożenia stosowanego oświadczenia - do 20 lutego roku podatkowego. Na czym polega metoda uproszczona? Podatnicy (...)
Niższy PIT 17% od 1 października 2019 r.
Obniżenie podatku dochodowego z 18 do 17 proc. dla wszystkich podatników oraz dodatkowe zmniejszenie PIT dla osób pracujących przez ponad 2-krotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów – takie zmiany przewiduje nowelizacja. Z nowych rozwiązań skorzysta ponad 25 milionów Polaków, zarówno pracujących na etacie, wykonujących dzieło (...)
W zasadzie od 1 stycznia 2009 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) wprowadzono wiele zmian. Jednak niektóre zmiany weszły w życie już 1 grudnia 2008 r., a niektóre wejdą dopiero 1 stycznia 2010 r. Poniżej omówione zostały ważniejsze z wprowadzonych zmian. Ustawa nowelizująca z 6 listopada 2008 r. dostosowuje (...)
Obowiązki podatkowe wspólnika występującego ze spółki jawnej - opinia prawna
Stan faktyczny Wystąpiłem ze spółki jawnej. W wyniku wyceny przedsiębiorstwa została ustalona kwota należna mi z tego tytułu. Spółka wypracowała w ciągu 10 lat fundusz własny w kwocie 1.000.000 zł. Jest to fundusz, który wspólnicy pozostawili w spółce po opodatkowaniu zysku spółki. W bilansie występuje on jako tzw. fundusz własny. Wartość firmy wynikająca z wyliczeń (...)
Kto może rozliczać się w formie karty podatkowej?
Opodatkowanie w formie karty podatkowej jest jedną z dwóch zryczałtowanych form opodatkowania uregulowanych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Kto może rozliczać się w formie karty podatkowej? Określenie podmiotów, które mogą korzystać z karty podatkowej, ściśle wiąże się z (...)
Nowości w podatkach dochodowych
Ustawa z dnia 5 czerwca 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw dostosowuje przepisy do obecnie obowiązującej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów (...)
Zaliczki na podatek od napiwków otrzymywanych przez pracowników
Napiwki otrzymywane przez pracowników jako przychody Podatnicy prowadzący kasyna gry mają wątpliwości, czy muszą – jako płatnicy – odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu otrzymywania przez pracowników ich firm napiwków. Często uważają, że to na pracownikach otrzymujących napiwki spoczywa obowiązek rozliczenia (...)
Jakie są skutki podatkowe obrotu kryptowalutami w PIT, VAT i PCC?
W rocznym zeznaniu PIT należy wykazać również przychody ze sprzedaży lub zamiany kryptowalut, takich jak np. bitcoin, litecoin czy ether. Sprawdź skutki obrotu kryptowalutami w podatku dochodowym od osób fizycznych, podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) W związku z obowiązkiem (...)
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przedłożony przez ministra rozwoju i finansów. Wynika z niego, że więksi będą płacić więcej, (...)
Stan faktyczny Prowadzę własną działalność od 1996 r. i samodzielnie się rozliczam. Ostatnio zostałem poproszony o skontrolowanie księgowości mojej znajomej i odkryłem pewne nieprawidłowości. Prowadzi ona jednoosobową działalność gospodarczą od września 2001 roku, nie zatrudniając nikogo i opłacając składki na ubezpieczenie społeczne wyłącznie za siebie. Rozlicza się (z podatku (...)
Likwidacja działalności gospodarczej a PIT
Na czym polega likwidacja działalności gospodarczej? Przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - regulującej podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zadania organów administracji publicznej w tym zakresie - nie definiują likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną, (...)
Opodatkowanie podatkiem dochodowym wygranych w konkursach
Opodatkowanie PIT nagród w konkursach Stosownie do treści przepisów ustawy o podatku o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku (art. (...)
Płatniku, pamiętaj o terminowym przesłaniu informacji PIT
Od 2015 r. płatnicy i inne podmioty niepełniące funkcji płatnika, zobowiązani są do sporządzania i przekazywania informacji o dochodach osób fizycznych wyłącznie w sposób elektroniczny. Wyjątkowo ww. podmioty przesyłające informacje do urzędów skarbowych dla nie więcej niż 5 podatników mogą nadal składać te dokumenty w formie papierowej, z zastrzeżeniem, (...)
Zasiłki macierzyńskie zwolnione z podatku dochodowego
Od 1 lipca 2022 r. zasiłek macierzyński jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych do kwoty 85 528 zł w skali roku. ##baner## Kto skorzysta? Ze zwolnienia podatkowego może skorzystać osoba, która pobiera zasiłek macierzyński i ma prawo skorzystać z jednej z ulg podatkowych: ulgi dla młodych, która przysługuje osobom, które nie ukończyły (...)
Czy umorzony czynsz podlega opodatkowaniu PIT?
Osoby, którym spółdzielnie lub gminy umorzyły zaległości czynszowe mają wątpliwości co do tego, czy umorzony czynsz podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, czy też nie. Podatnikom nie pomagają sprzeczne interpretacje urzędów skarbowych w tej sprawie. Jakie dochody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? Zasadą (...)
Nowe rozwiązania podatkowe MF przyjęte przez rząd
Pakiet zmian podatkowych Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy uszczelniającej system podatkowy. To pakiet zmian w podatkach służący zwalczaniu rajów podatkowych. Zapewnia również możliwie najlepsze warunki do prowadzenia w Polsce biznesu, w tym gwarantuje równe szanse wszystkim przedsiębiorcom. ##baner## - „Ministerstwo Finansów kładzie (...)
Ustawa z dnia 27 października 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw wchodzi w życie w zasadzie 1 stycznia 2007 roku. Poniżej wskażemy najważniejsze z nadchodzących zmian. Według jakich skal będziemy płacili podatek w kolejnych latach? Nowelizacja przewiduje, że w przyszłym roku nadal będziemy płacić podatek (...)
Na 21 posiedzeniu Senatu w dniach 17, 18 i 19 lipca 2002r. senatorowie mają pracować nad projektami zmian w ustawach podatkowych uchwałonych przez Sejm w dniu 4 lipca 2002r. Wśród nowelizowanych ustaw znalazła sie także ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.Projekt ten został przesłany do Sejmu 18 kwietnia 2002 r. w ramach programu (...)
Wniesienie praw autorskich jako aportu do spółki z o.o. - opinia prawna
Stan faktyczny Udziałowiec spółki z o.o. (100% udziałów) zamierza wnieść do spółki majątkowe prawa autorskie (program komputerowy). Spółka będzie udzielać licencji na korzystanie z oprogramowania osobom trzecim. Udziałowiec jest zainteresowany otrzymywaniem 30% z zysku pochodzącego z wpływów za licencje. Udziałowiec nie prowadzi działalności gospodarczej. Czy udziałowiec może (...)
Jakie przychody nie podlegają podatkowi dochodowemu od osób fizycznych?
Przychody nie podlegające opodatkowaniu. Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu. Jednakże nie wszystkie rodzaje przychodów podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przepisy przewidują pewne rodzaje przychodów, do których (...)
Zaliczki na podatek pracowników oddelegowanych do pracy we Francji
Opodatkowanie wynagrodzeń pracowników oddelegowanych do pracy we Francji Zgodnie z art. 15 obowiązującej polsko-francuskiej umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku, pensje, płace i podobne wynagrodzenia, które osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie (np. w Polsce) otrzymuje z pracy najemnej, podlegają (...)
Czy i kiedy nastąpi przedawnienie spornego zobowiązania podatkowego - opinia prawna
Stan faktyczny Podatnik zawarł w roku 1999 umowę użyczenia kutra rybackiego. Umowa ta została przez UKS odrzucona - jako zawarta w celu obejścia przepisów prawa i w związku z powyższym podatnikowi naliczono podatek w wysokości ok. 11.000 zł. Postępowanie wszczęto w dniu 4 marca 2002. Decyzja organu I instancji została wydana w dniu 24 czerwca 2002. 30 września 2002 Izba Skarbowa wniosła (...)
Zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych stypendiów
Minister Rozwoju i Finansów wydał 2 rozporządzenia dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od stypendiów otrzymanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 26 kwietnia 2017 r. w sprawie zaniechania (...)
Od 1 stycznia 2002 r. w miejsce zlikwidowanej dużej ulgi budowlanej wprowadzono nową możliwość dokonywania odliczeń podatkowych, polegającą na odliczaniu od podstawy opodatkowania kwot poniesionych na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) zaciągniętego na cele mieszkaniowe. Najistotniejszą zmianą w stosunku do 2003 r. jest usunięcie warunku trzyletniego okresu trwania inwestycji (...)
Czy kompensata dla ofiar przestępstw podlega opodatkowaniu PIT?
Wielu podatników, którzy otrzymali kompensatę na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych, ma dylemat, czy kompensata ta podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wielu z nich uważa, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymienia kompensaty (...)
Wątpliwości prawne W dniu 14 września Sąd Najwyższy w składzie trzech sędziów rozpoznawał w Izbie Karnej zagadnienie prawne w sprawie I KZP 8/17: "Czy użyte w treści art. 28 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. nr 14 poz. 176, z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., (...)
Nie trzeba dokumentować rachunkami części wydatków na cele rehabilitacyjne
W rozliczeniu rocznym możliwe jest dokonanie odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Odliczenia dokonuje się od dochodu. Niewielu podatników (...)
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Finansów w związku z utrzymującymi się wątpliwościami odnośnie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych środków finansowych przyznawanych w ramach Działania 6.2. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.- Wystąpienie RPO do Ministra Finansów w związku z utrzymującymi się wątpliwościami odnośnie opodatkowania podatkiem dochodowym (...)
Jeździsz autem służbowym do pracy? Zapłacisz podatek
Służbowe auto do prywatnego użytku? Z początkiem tego roku każdy, kto dojeżdża firmowym samochodem do pracy musi liczyć się z uiszczeniem podatku. Pracodawca, który udostępnia pracownikowi samochód służbowy do celów prywatnych, zobowiązany jest do naliczenia odpowiedniego ryczałtu, który określi wartość przychodu uzyskanego z tego tytułu przez pracownika. Wysokość takiego ryczałtu (...)
Jutro, tj. 20 grudnia, dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych opodatkowanych na zasadach ogólnych (tj. według skali oraz 19% podatkiem liniowym), jak również podatników podatku dochodowego od osób prawnych, upływa termin, w którym zobowiązani są do zapłacenia zaliczki na podatek dochodowy za grudzień. Ponieważ zasady rozliczania (...)
Czy ulga odsetkowa przysługuje współkredytobiorcy kredytu zaciągniętego przez podatnika?
Dlaczego niektórzy podatnicy mogą nadal kosrzystać z ulgi odsetkowej? Uchylony z końcem 2006 r. przepis art. 26 b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowił, że od podstawy obliczenia podatku ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek (...)
Alimenty bez podatku. Sprawdź, kiedy jest to możliwe
Alimenty otrzymywane przez pełnoletnie dzieci od rodziców, w przypadku rozpadu ich małżeństwa, z zasady są zwolnione z podatku. Należy jednak pamiętać, że zwolnienie to obowiązuje tylko do chwili ukończenia przez dziecko 25 lat. Później od otrzymywanej kwoty alimentów należy odprowadzić podatek dochodowy od osób fizycznych, a także przychód z tego tytułu wykazać w deklaracji podatkowej. (...)
Odliczenie wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) w PIT za 2020 r.
Osoby, które w roku podatkowym dokonywały wpłat na IKZE (indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego), mogą odliczać poniesione przez siebie wydatki od uzyskanego dochodu. Niniejszy artykuł dotyczy odliczenia wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2020 r., tj. w zeznaniach (...)
Urząd skarbowy wyliczy najkorzystniejsze rozliczenie PIT dla podatnika Zeznania podatkowe PIT-36 albo PIT-37 za 2022 r. będziemy składać w przyszłym roku od 15 lutego do 2 maja. Osoby, których roczne rozliczenie podatkowe z tzw. ulgą dla klasy średniej okaże się korzystniejsze niż rozliczenie według Niskich Podatków, otrzymają z urzędu skarbowego zwrot różnicy (...)
PIT przystępniejszy dla podatników?
Czego dotyczy projekt zmian w rozliczeniach PIT?Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw trafił niedawno do Sejmu.Projekt nowelizacji dostosowuje polskie przepisy podatkowe do prawa unijnego oraz wyroku Trybunału Konstytucyjnego.Jakie korzystne dla podatników zmiany przewidziano w projekcie? Nowe przepisy (...)
Odliczenie wpłat na IKZE w PIT
Odliczenie wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego Osoby, które w roku podatkowym 2018 dokonywały wpłat na IKZE (indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego), mogą odliczać poniesione przez siebie wydatki od uzyskanego dochodu. Osoby fizyczne, zgodnie z odrębnymi przepisami, mają bowiem możliwość gromadzenia środków pieniężnych (inwestowania ich) w (...)
Przepisy dotyczące kontraktów menedżerskich nie naruszają Konstytucji
Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych (kontrakty menedżerskie). W latach 2001-2003 zaskarżony przepis ustawy o PIT stanowił, że za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z tytułu osobiście wykonywanej działalności na podstawie kontraktu menedżerskiego lub umów o podobnym (...)