Podatek od dywidendy

Dywidendy, choć są wypłacane w tym roku, dotyczą zysku firm za rok ubiegły. Przedsiębiorcy nie rozumieją, dlaczego fiskus każe im zapłacić podatek od ubiegłorocznej dywidendy według stawki z tego roku - nie 15 proc., lecz 19 proc. Prawdziwy kłopot będą jednak mieli ci, którzy dywidendę otrzymują z zagranicy. Będą musieli zapłacić podatek według skali progresywnej.

Dywidenda jest przychodem podatnika od momentu, gdy zostanie mu oddana do dyspozycji. Może się zdarzyć, że już uchwała zarządu o wypłacie dywidendy dla akcjonariuszy lub udziałowców rodzi zobowiązanie podatkowe, czyli obowiązek zapłaty podatku od dywidendy, zanim fizycznie pieniądze trafią na konta podatników - powiedział "Rz" Krzysztof Kubala z firmy Taxways. Jak podkreślił, chociaż dla spółek osiągnięty zysk do podziału jest księgowany w roku 2003, to dla udziałowców lub akcjonariuszy dywidenda jest przychodem w roku, w którym jest udostępniona. Zatem jest przychodem opodatkowanym według stawki obowiązującej w 2004 r. - Nie ma żadnego powodu, aby stosować stawkę podatkową obowiązującą w roku ubiegłym. To być może dla wielu podatników jest zaskoczeniem - mówi Krzysztof Kubala.


Rzeczpsoplita 25.05.2004

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.