Podatek od zagranicznego spadku
Hipoteka na nieruchomości musi obniżyć wartość spadku, a więc i podatku. Dla fiskusa nie powinno mieć też znaczenia, w jakim kraju zmarł spadkodawca
Tak wynika z dwóch wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości dotyczących podatków spadkowych (sygn. C-11/07 i C-43/07). Mogą one mieć wpływ na sytuację Polaków mających nieruchomości za granicą i ich spadkobierców.
(...)Holenderski fiskus uznał, że nabyła całość spadku, i kazał jej zapłacić podatek według progresywnej skali. Dzieci natomiast nie zostały obciążone żadnymi podatkami. Tak wynikało z przepisów krajowych, gdy w skład spadku wchodziły nieruchomości, a zmarły mieszkał za granicą. Dla spadków po zamieszkałych w Holandii zasady były inne: kwota podatków, jakie zapłaciliby wszyscy spadkobiercy, byłaby znacznie niższa, bo uniknęliby progresji podatkowej. Wdowa argumentowała, że podstawa opodatkowania powinna zostać pomniejszona o długi, czyli należności do zapłacenia na rzecz dzieci.
ETS przyznał jej rację. Uznał, że Holandia, uzależniając sposób rozliczenia od miejsca śmierci spadkodawcy, ogranicza swobodę przepływu kapitału.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?