Podwyżka musi być uzasadniona

Gmina nie może narzucać najemcom sklepów lub zakładów usługowych warunku, że raz w roku wolno jej bez uzasadnienia podwyższać stawki czynszu.

Tak wynika z postępowania prowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeciwko gminie Gliwice. Zdaniem urzędu gmina stosowała w umowach najmu lokali użytkowych niejasne i niejednolite kryteria zmiany czynszu. Firmy, które chciały wynajmować np. sklep lub zakład w centrum miasta, musiały podpisywać umowy zawierające klauzule, w których gmina zastrzegała sobie prawo do zmiany (raz w roku) wysokości opłat za wynajem. Mogło to prowadzić do znacznych podwyżek czynszu bez konieczności ich uzasadniania wzrostem kosztów utrzymania.

Porady prawne

Dla firm najemców oznaczało to ryzyko, że nagle znacznie wzrośnie czynsz, czyli zmienią się warunki prowadzonej działalności. Urząd podkreśla, że działania te mogły przynieść gminie nieuzasadnione korzyści, gdyby podwyżka czynszu nie wynikała z rachunku ekonomicznego.

Rzeczpospolita 09.09.2005


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika