Badania CBOS obrazują coraz bardziej radykalne poglądy Polaków - informuje Gazeta Wyborcza. Według najnowszych wyników - z sierpnia i września - częściej niż dwa lata temu opowiadamy się za zakazem aborcji, przeprowadzaniem lustracji czy ściganiem przestępstw nawet kosztem swobód obywateli. „Okazuje się, że 2007 r. był w Polsce wyjątkowy. To był liberalny wyskok związany zapewne ze zmęczenia PiS-em. Dziś wracamy do poglądów z 2005 r. i lat wcześniejszych. Tę tendencję wzmacnia zapewne kryzys, który sprzyja ucieczce pod parasol państwa i pewnemu rygoryzmowi" - mówił dla gazety Wyborczej socjolog prof. Andrzej Rychard.
Polacy bardziej radykalni
Powiązane artykuły
Jak to jest z odszkodowaniem, czyli kto co musi udowodnić przed sądem?
W postępowaniu o naprawienie szkody z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy będziemy mieli do czynienia z powodem-wierzycielem oraz pozwanym-dłużnikiem i każdy z nich musi udowodnić (...)
Nowe obostrzenia na polskiej granicy
Od 28 grudnia br. na polskiej granicy obowiązują nowe obostrzenia związane z zapobieganiem COVID-19. Z kwarantanny nie są już zwolnieni Polacy, obywatele państw UE, EOG oraz Szwajcarii przekraczający (...)
Wydziedziczenie 2025 - Przewodnik krok po kroku. Kiedy i jak wydziedziczyć spadkobiercę?
Kompletny przewodnik po wydziedziczeniu w 2025 roku. Poznaj 3 przyczyny wydziedziczenia, procedurę, skutki prawne i najnowsze orzecznictwo. Sprawdź jak skutecznie sporządzić testament.
Zasada odpowiedzialności urzędników za naruszenie prawa
Pracownicy administracji odpowiadają majątkowo za naruszenie prawa wobec przedsiębiorców. Przedsiębiorca może więc dochodzić odszkodowania w razie naruszenia prawa przez urzędnika.
Jak wysłać pismo ogólne online?
Podanie, wniosek, zażalenie, żądanie czy wyjaśnienie – nie musisz iść do urzędu, by złożyć tam tego rodzaju pisma. Nie potrzebujesz umawiania wizyty. Pieczątkę zamień na Profil Zaufany, (...)
Badania DNA - sposób na ustalenie ojcostwa
Kodeks postępowania cywilnego wszedł w życie w 1964 r. Jednakże jego przepisy nie ograniczają rodzaju dowodów, jakie można przeprowadzić przed sądem. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie przez (...)
Najniższa krajowa 2018 - ile wynosi najniższa krajowa brutto i netto?
Wzrosła najniższa krajowa. Od 1 stycznia 2018 roku pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie za pracę czeka podwyżka. Płaca minimalna wzrośnie wtedy do 2.100 złotych. To o 5% i jednocześnie (...)
Zaliczka czy zadatek? Jaką funkcję spełnia zaliczka
Zaliczka a zadatek - poznaj kluczowe różnice prawne w 2025. Kiedy stosować zadatek, a kiedy zaliczkę? Praktyczne przykłady i aktualne przepisy Kodeksu cywilnego.
Kurator - kiedy i dla kogo się ustanawia?
"Wszystko o kuratorze w 2025 roku - dla kogo ustanawia się kuratora, jakie są obowiązki, wynagrodzenie i najnowsze zmiany prawne. Przewodnik oparty na aktualnych przepisach KRiO.
Jak sporządzić plan urlopów?
Udzielenie urlopu pracownikowi nie sprowadza się jedynie do zaakceptowania wniosku urlopowego, ale jest o wiele bardziej skomplikowane, zwłaszcza dla pracodawcy zatrudniającego większą liczbę pracowników. (...)