Politycy chcą jednego procenta z naszych podatków

W Sejmie jest już projekt zakładający finansowanie partii politycznych z 1 proc. podatku zamiast z budżetowej subwencji.

Dokument jest inicjatywą Ruchu Palikota. – Pojawiła się już propozycja przekazania 1 proc. na rzecz wybranego kościoła, a obecnie wraca pomysł finansowania w ten sposób partii politycznych – mówi Gazecie Prawnej Krzysztof Biernacki, doradca podatkowy prowadzący Kancelarię Initium.

Według niego pozytywnym aspektem tego rozwiązania jest fakt, że obecnie dofinansowanie dostają partie, które zdobyły najwięcej mandatów.

Po wprowadzeniu 1 proc. na rzecz partii środki finansowane otrzymywałaby ta partia, którą sam podatnik wybierze, nawet niemająca swojej reprezentacji w parlamencie – wyjaśnia rozmówca dziennika.

Porady prawne

W konsekwencji może się to okazać niekorzystne dla partii, które mają znaczny udział mandatów w Sejmie. Gdyby proponowane zmiany weszły w życie, ich środki finansowe mogą się istotnie zmniejszyć. 

Ponadto wzrosłaby nieprzewidywalność otrzymywanego dofinansowania, gdyż podatnicy będą mogli dokonać swojego wyboru co roku, a nie co cztery lata, jak ma to miejsce obecnie – mówi Gazecie Prawnej Krzysztof Biernacki.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Tadeusz, Warszawa 2014-02-11 11:35:23

    Ale dlaczego mam płacić kolejny podatek na tych co sobie założyli partię. Obecnie mamy demokrację sprostytułowaną (jakieś 30+ procent wyborców głosuje tak jak zostali wytresowani przez media a kolejne nie głosuje bo ich przekonano, że nie ma na kogo), w efekcie wygrywają ci co zostali ustanowieni przez wąską elitę dla ludności danego regionu czy pańśtwa. Czyli partie są sprowadzone w tym systemie do kolejnej struktury pasożytniczej i opresyjnej (jak urzędnicy i funkcjonariuszki), której istnienie tylko wtedy jest usprawiedliwione, gdy daje z siebie znacznie więcej wyraźnego dobra niż kosztuje, niż miesza nowomodnie w umysłach i w pogarszaniu ustawaw oraz gdy jej członkowie nie tworzą mafii lokalnych na szczytach urzędów ani interpretacyjnych opresji. czyli obecnie to raczej nie zachodzi przy zadnej opcji liberalnej ani lewicowej, czyli opartej głownie na przepisach zamiast głównie na wysokiej moralności.

  • radwan 2014-02-09 19:01:27

    Swoją partię powinni utrzymywać jej członkowie opłacając składki od swoich dochodów.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika