Ponowny użytek informacji publicznej

Jak donosi „Rzeczpospolita” w związku ze zmianą wprowadzoną w ustawie o dostępie do informacji publicznej, urzędy i instytucje państwowe będą musiały udostępniać lub przekazywać gromadzone przez siebie dane w celu ich powtórnego wykorzystania przez odbiorców.

Informacje te będą mogły zostać wykorzystane w celu innym od tego, dla którego pierwotnie je wytworzono. Tworzone i gromadzone przez jednostki sektora publicznego informacje będą mogły zostać, po przetworzeniu lub wzbogaceniu, sprzedane na rynku w postaci produktów lub usług.

Informacje powinny być zasadniczo udostępniane bezpłatnie i bez ograniczeń. Nie można ich, co do zasady, przekazywać na wyłączność. Urząd nie musi jednak sam opracowywać i przetwarzać danych, które mają być przez odbiorcę ponownie wykorzystane, jeśli wymagałoby to podjęcia szeroko zakrojonych działań. Jeśli ich przygotowanie w sposób wskazany we wniosku ma pociągnąć za sobą dodatkowe koszty, instytucja publiczna będzie mogła nałożyć na odbiorcę opłatę za ich przekazanie.

Porady prawne

Informacje mają być udostępniane w trzech formach: w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej, w centralnym repozytorium albo na wniosek (jeśli nie będzie jej w Biurze Informacji Publicznej ani w repozytorium).


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika