Poprawa gospodarki odpadami uciążliwymi dla środowiska
Jaki projekt dotyczy odpadów?
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Środowiska. Teraz zajmie się nim Sejm.
Zmiany w gospodarce odpadami
Celem zaproponowanych zmian jest usprawnienie obowiązującego systemu gospodarowania odpadami, dla skuteczniejszej ochrony środowiska oraz właściwej realizacji postanowień wynikających z członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
Zadania dotyczące nowelizacji przepisów w zakresie gospodarki odpadami, zawarte w Krajowym planie gospodarki odpadami 2010 (Kpgo 2010) są związane z koniecznością osiągnięcia celów zawartych w dyrektywie Rady w sprawie składowania odpadów i Traktacie Akcesyjnym. Dotyczą one m.in. zamykania składowisk odpadów niespełniających wymagań prawnych z urzędu, zakazu składowania selektywnie zebranych odpadów palnych oraz odpadów ulegających biodegradacji. Kpgo 2010 przewidział również zadania polegające na wprowadzeniu środków dyscyplinujących przedsiębiorców, aby wywiązywali się z obowiązku składania zbiorczych zestawień danych.
W projekcie ustawy zaproponowano nowe rozwiązania m.in. wprowadzenie decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami dla świadczących usługi w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw, co powinno ułatwić działalność przedsiębiorcom na terenie całego kraju.
Ponadto projekt przewiduje dostosowanie podziału kompetencji organów do obowiązujących przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska. Ujednolicono również przepisy w sprawie wstrzymywania działalności z urzędu.
Projekt ustawy zakłada korektę przepisów dotyczących sprawozdawczości w zakresie gospodarki odpadami oraz wprowadzenie odrębnych wymagań dla przewoźnych urządzeń służących do przetwarzania odpadów zawierających azbest. Zaproponowano też doprecyzowanie niektórych przepisów dotyczących międzynarodowego przemieszczania odpadów.
Omawiany projekt dokonuje również nowelizacji niektórych przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska. Zaproponowano zwiększenie współczynnika obliczania opłaty podwyższonej za składowanie odpadów w miejscu na ten cel nieprzeznaczonym oraz za pozbywanie się ich m.in. nad brzegami zbiorników wodnych, ternach parków narodowych i rezerwatów przyrody.
Jednocześnie zaproponowano zmianę upoważnienia dla Rady Ministrów do wydania rozporządzenia w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska, w taki sposób, aby możliwe było określenie ich na kilka kolejnych lat, co pozwoli na lepsze planowanie inwestycji w zakresie gospodarki odpadami.
Źródło: www.mos.gov.pl
Na czym polegają proponowane zmiany?
Zaproponowane rozwiązania mają przede wszystkim poprawić gospodarkę odpadami uciążliwymi dla środowiska.
Nowe przepisy ustawy o odpadach wprowadzają procedurę umożliwiającą zamknięcie z urzędu składowisk odpadów. Wprowadzają też zakaz składowania odpadów palnych selektywnie zebranych, który ma obowiązywać od 1 stycznia 2010 r., a dla ulegających biodegradacji selektywnie zebranych - od 1 stycznia 2013 r.
Przewidziano możliwość uzyskania jednej decyzji administracyjnej, ważnej w całym kraju, zatwierdzającej program gospodarki odpadami. Taką decyzję będzie musiał uzyskać wytwórca odpadów prowadzący działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług dotyczących budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń, a także sprzątania, konserwacji i napraw. Powinno to pozytywnie wpłynąć na działalność firm, bo zmniejszy się liczba czynności administracyjnych. Przepis ten ułatwi prowadzenie działalności polegającej np. na usuwaniu azbestu z budynków lub oczyszczaniu zbiorników zanieczyszczonych substancjami niebezpiecznymi.
W ustawie dodano przepis zakazujący zbierania określonych grup odpadów, których gromadzenie - poza instalacjami przeznaczonymi do ich odzysku lub unieszkodliwiania - jest nieuzasadnione z uwagi na ochronę środowiska. Dotyczy to pozostałości z sortowania odpadów komunalnych, komunalnych osadów ściekowych, zakaźnych odpadów medycznych i weterynaryjnych, a także odpadów z unieszkodliwiania zakaźnych odpadów medycznych i weterynaryjnych.
Zaproponowano także zmiany w przepisach dotyczących ewidencji odpadów. Zobowiązano marszałka województwa do weryfikacji danych, dostarczanych przez posiadaczy odpadów, w zbiorczych zestawieniach. Uszczegółowiono obowiązki zarządzającego spalarnią odpadów.
Zaproponowano też zmianę w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Oznacza to, że Inspekcja Ochrony Środowiska będzie mogła sprawdzić, czy właściciel stacji demontażu pojazdów - co nakazuje prawo - ubezpieczył posiadane pojazdy od odpowiedzialności cywilnej. Właściciele nielegalnych stacji demontażu nie ubezpieczają posiadanych aut.
W ustawie o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji zaproponowano przepis, umożliwiający rozliczenie osiągniętego przez stacje demontażu poziomu odzysku i recyklingu na podstawie ewidencji odpadów. Oznacza to rezygnację z zaświadczeń potwierdzających odzysk i recykling, wystawianych dla przedsiębiorców prowadzących stacje demontażu. Ta zasada miałaby obowiązywać od 1 stycznia 2011 r.
Przewidziano zaostrzenie kar za działania niezgodne z ustawami: o odpadach i o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. W niektórych przypadkach grzywny zostaną zastąpione administracyjnymi karami pieniężnymi.
Zaproponowane rozwiązania są zgodne z przepisami unijnymi.
Źródło: www.kprm.gov.pl
Podstawa:
Projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra środowiska
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?