Porozumienia importerów z dystrybutorami

Nie wszystkie porozumienia importerów leków z dystrybutorami, które ograniczają sprzedaż konkretnego specyfiku, są sprzeczne z prawem.

Tak wynika z ostatniego wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie leku Eprex pomagającego chorym na anemię. Sąd uznał, że umowy w sprawie sprzedaży tego medykamentu, które zawarła Johnson & Johnson Poland sp. z o.o. oraz jej dystrybutorzy (Compol AG SA oraz Hurtofarm), nie są zakazanymi przez prawo porozumieniami ograniczającymi konkurencję.

Wcześniej kary na te firmy nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który stwierdził, że spółki bezprawnie ograniczyły konkurencję między sobą, określając krąg odbiorców epreksu. W jednej z umów z Hurtofarmem znalazła się np. klauzula, która za sprzedaż specyfiku do szpitali lub stacji dializ wymienionych na liście przewidywała utratę premii, która była jedynym wynagrodzeniem hurtowni.

Porady prawne

Rzeczpospolita 06.09.2005


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika