Posłowie proponują kolejną nowelizację ustawy o VAT

Zgodnie z opinią posłów nowa ustawa o VAT uchwalona 11 marca 2004 r. zawiera szereg rozwiązań naruszających równość traktowania podmiotów, tworzy niepewność podatnika, co do wymagań określonych przez ustawodawcę, łamie zasadę współmierności restrykcji i pogarsza warunki obrotu gospodarczego. W omawianym projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług i innych ustaw wprowadzone zostały regulacje naprawiające najistotniejsze błędy.

Projekt wprowadza m. innymi rozwiązania dot. „złych długów”, znosi wymóg kaucji, rozszerza katalog produktów wytwarzanych przez rolników objętych ryczałtowym zwrotem podatku, likwiduje problemy dot. zakupu samochodów przez firmy, ustala 0% stawkę podatku VAT na dostawy dostępu do internetu.

Społeczny program mieszkaniowy

Porady prawne

Całe budownictwo mieszkaniowe zostało objęte definicją budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Pozwoli to na bezterminowe stosowanie niższej stawki VAT. Całe rozwiązanie będzie zgodne z prawem unijnym.

Dla skorzystania z niższej stawki konieczne będzie złożenie odpowiedniego oświadczenia zgodnego ze wzorem określonym w rozporządzeniu. W celu zapobiegania nadużyciom przewidziano kary dla osób składających oświadczenia niezgodne z prawdą. Grzywna może wynieść nawet 50 000 zł.

VAT na internet

Projekt wprowadza zerową stawkę VAT na usługi związane z dostępem do internetu. Taki rozwiązanie będzie bardziej efektywne niż obecnie obowiązujące zwolnienie z VAT. Proponowane jest by taka stawka podatku dotyczyła wszystkich podatników. Obecne rozwiązanie stwarza problemy w określeniu, kto może z niższej stawki korzystać.

„Złe długi”

Projekt rozwiązuje problem tzw. „złych długów”. Umożliwia wierzycielowi odpowiednie pomniejszenie należności podatkowych przenoszą zobowiązania podatkowe na dłużnika. Nierzetelny dłużnik zostaje obciążony podatkiem wierzyciela naliczonym w związku z długiem.

Źródło

  • Projekt i uzasadnienie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług i innych ustaw (druk sejmowy 2956)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika